Szkoły wyższe

Otwarto Centrum Symulacji Medycznej w PWSZ w Oświęcimiu

Opublikowano: 2019-06-11

forum akademickie
Źródło: www.uczelnia.pwsz-oswiecim.edu.pl

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej otwarto w poniedziałek, 10 czerwca, w Uczelni Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. To pierwsze i najnowocześniejsze centrum tego typu w Małopolsce Zachodniej, które będzie kształcić studentów pielęgniarstwa.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek- Żelazko, poseł na Sejm RP Józef Brynkus, a także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji współpracujących z uczelnią oraz dyrektorzy i przełożone pielęgniarki okolicznych szpitali powiatowych.

W nowym Centrum Symulacji Medycznej studenci i nauczyciele akademiccy będą mogli realizować ćwiczenia i zajęcia praktyczne przy pomocy zaawansowanych symulatorów wysokiej wierności, fantomów najnowszej generacji oraz supernowoczesnych trenażerów.

– Takie inwestycje przenoszą jakość opieki nad pacjentem i kształcenia studentów w zupełnie inne, nowe rejony. To najnowocześniejsza aparatura medyczna. Możemy z dumą powiedzieć, że kadry pielęgniarskie w Polsce, dzięki Centrum, kształcone są na poziomie światowym – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Centrum składa się z siedmiu sal odwzorowujących środowisko szpitalne. Studenci i nauczyciele akademiccy będą mogli w nim realizować ćwiczenia, a także zajęcia praktyczne przy pomocy zaawansowanych symulatorów wysokiej wierności,  fantomów najnowszej generacji oraz supernowoczesnych trenażerów. Zastosowanie realnych scenariuszy w pomieszczeniach imitujących sale szpitale pozwoli nabyć wysoki poziom umiejętności praktycznych, co jest niezwykle ważne w pracy zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy. Techniki symulacji to najszybciej rozwijający się dział edukacji medycznej wykorzystujący nowe technologie.

– Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych będzie wykorzystywać innowacyjne rozwiązania dla jak najlepszego odtworzenia możliwej sytuacji klinicznej. Studenci nie tylko w praktyce będą mogli zastosować nabytą wiedzę teoretyczną, ale też ćwiczyć tzw. kompetencje miękkie: zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, umiejętność kreatywnego wykorzystywania wiedzy, współpracę i komunikację. To właśnie takie kompetencje, poza wiedzą specjalistyczną, są poszukiwane i potrzebne w procesie wzmacniania innowacyjności naszej gospodarki – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Budowa oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej zrealizowano w ramach projektu „MEDSIM – opracowanie i wdrożenie Programu Rozwojowego Pielęgniarstwa” na kierunku pielęgniarstwo, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna wysokość dofinansowania projektu to prawie 2,5 mln zł.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia wicepremier Jarosław Gowin oraz minister Jadwiga Emilewicz odwiedzili PWSZ w Oświęcimiu, wręczając władzom uczelni symboliczny czek na sumę 22,5 mln zł na modernizację historycznego budynku, znajdującego się w obrębie kampusu. W nowym budynku znajdą się nowoczesne multimedialne sale wykładowe, laboratoria, pracownie kształcenia praktycznego oraz biblioteka akademicka. Powiększenie bazy dydaktycznej stanie się dla uczelni szansą na podjęcie współpracy z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz uzyskaniem dodatkowych funduszy na inwestycje. Prace modernizacyjno-remontowe rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest za dwa lata.

MK

Źródło: MNiSW, www.uczelnia.pwsz-oswiecim.edu.pl

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie