Sprawy nauki

PAN polskim liderem w Nature Index

Opublikowano: 2020-06-12

forum akademickie

Polska Akademia Nauk zdecydowanym liderem prestiżowego rankingu instytucji naukowych Nature Index. Uwzględniono w nim liczbę prac opublikowanych w czołowych pismach naukowych i udział autorów danej instytucji we współautorstwie artykułów.

Nature Index uwzględnia liczbę i wartość artykułów naukowych, opublikowanych przez autorów z danej instytucji w najważniejszych i najbardziej wpływowych czasopismach, poświęconych naukom przyrodniczym. Zestawienie obejmuje publikacje z 82 najważniejszych tytułów (m.in. „Nature”, „Science”, „Physical Review A”), których selekcji dokonuje zespół czynnych naukowców, niezależny od autora rankingu – Nature Research. Punktowane są zarówno teksty przygotowane samodzielnie, jak i we współpracy z naukowcami z innych jednostek.

W zestawieniu dorobku publikacyjnego w okresie od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 roku Polska Akademia Nauk (354 prace) znacznie wyprzedziła Uniwersytet Warszawski (195) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych (155). Dalsze miejsca zajęły: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (150), Uniwersytet Jagielloński (147), Politechnika Warszawska (82), Uniwersytet Wrocławski (46), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (43), Uniwersytet Śląski (21), Politechnika Wrocławska (21) i Uniwersytet Łódzki (18).  W europejskim gronie Polska Akademia Nauk znalazła się na 59. miejscu.

Z kolei pod względem udziału autorów z danej instytucji wśród współautorów prac (współczynnik share) PAN wyprzedziła UW i UJ, a na dalszych pozycjach: UWr, UAM, UŚ, NCBJ, AGH, PWr i PW. Biorąc pod uwagę ten współczynnik, Polska Akademia Nauk uplasowała się w Europie na 71. pozycji.

Naukowcy PAN są także liderami w każdej z kategorii tematycznych uwzględnionych w rankingu ogólnym: chemii, naukach o ziemi i środowisku, fizyce oraz naukach o życiu.

– Niekwestionowanym zwycięzcą tego rankingu jest Polska Akademia Nauk. Na jej wynik złożyły się osiągnięcia wszystkich jednostek naukowych Akademii. Każda z nich ma w tym swój udział. Wszystkim gratuluję! Wynik PAN plasuje nas w gronie czołowych europejskich instytucji naukowych. W PAN pracuje mniej więcej tylu naukowców, co w dużym państwowym uniwersytecie w Polsce – skomentował na swoim Facebooku prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Na czele światowej klasyfikacji znajduje się Chińska Akademia Nauk przed francuskim Krajowym Centrum Badań Naukowych (NCRS) i Towarzystwem Maxa Plancka.

MK

Nature Index

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie