Szkoły wyższe

PB na Wschodnim Kongresie Gospodarczym

Opublikowano: 2018-10-08

forum akademickie

Konstruktorzy łazików marsjańskich „promotorami polskiej gospodarki”, najlepszy startup Polski Wschodniej założony przez absolwentów Politechniki Białostockiej i do tego aktywny udział w panelach dyskusyjnych – tak wyraziście Politechnika Białostocka prezentowała się na V Wschodnim Kongresie Gospodarczym (3-4 października w Operze i Filharmonii Podlaskiej).

Podczas sesji otwierającej drugi dzień Kongresu zatytułowanej Polska Wschodnia 4.0 rektor prof. Lech Dzienis mówił, że Politechnice Białostockiej udało się  zdobyć 12 mln złotych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na podnoszenie poziomu kształcenia, doposażenie laboratoriów, nowe formy zarządzania i informatyzację uczelni. Podkreślał, że Politechnika Białostocka efektywnie współpracuje z biznesem. Rektor zwrócił uwagę, że „w Podlaskiem brakuje koła zamachowego, takiej gałęzi przemysłu, która byłaby siłą napędową, jak np. przemysł lotniczy w Rzeszowie. W nowoczesnym świecie należy łączyć się i współpracować”.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska nagrodziła Argo Team z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i przyznała tytuł „Promotor Polskiej Gospodarki”. Studenci konstruujący analogi łazików marsjańskich wygrywające od lat międzynarodowe zawody m.in. w USA, Kanadzie i w Polsce znaleźli się w towarzystwie m.in. takich marek jak: Mlekovita, AC czy Dary Natury.

„Bardzo często wygrywają międzynarodowe zawody, a nawet jeżeli nie wygrywają, to ciągle reprezentują wysoki poziom i utrzymują się w okolicach podium. To studenci automatyki i robotyki oraz mechaniki i budowy maszyn. Łączy ich pasja budowania robotów, eksploracja kosmosu i przemysłu kosmicznego” – usłyszeli od Michała Lipińskiego, dyrektora konkursu „Teraz Polska”, odbierający nagrodę: Barbara Kuc, Piotr Tomaszuk oraz mgr inż. Maciej Rećko. Towarzyszył im dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek – opiekun drużyn budujących łaziki i dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn.  Na tym wydziale powstało do tej pory 7 łazików marsjańskich. Ostatni – Argo – zdobył w sierpniu srebrny medal podczas zawodów w Kanadzie, a z European Rover Challenge wrócił z czwartą lokatą. Poprzednie roboty trzykrotnie zwyciężały w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. „Nasi studenci mają ogromny talent, wystarczy stworzyć im możliwości” – dodawał dziekan Seweryn.

Rozstrzygnięty został także konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej. Jury po wysłuchaniu prezentacji, zagłosowało na Elastic Cloud Solutions – firmę założoną przez absolwentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Finaliści byli oceniani zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. „Stworzyliśmy produkt dla dużych i średnich przedsiębiorstw, które chcą usprawnić komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i procesami produkcyjnymi” – mówi Łukasz Skłodowski, prezes Elastic Cloud Solutions. „To aplikacja dla pracownika, dzięki której może załatwić różne rzeczy w firmie, a firma może się z nim komunikować w prosty sposób” – dodaje Grzegorz Ciwoniuk, wiceprezes start-upu. Z aplikacji korzystać może już 150 tysięcy użytkowników  w różnych firmach.

W ubiegłym roku wśród finałowych start-upów znalazła się Anima. Studenci Politechniki Białostockiej zaprojektowali designerskie urządzenie elektroniczne, działające w oparciu o technologię bluetooth. Jego główną funkcjonalnością jest dostarczanie wiadomości lub przypomnień na telefon użytkownika w momencie zbliżenia się do urządzenia. 3 października)Mateusz Bajko był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego dotyczącego polskiej sceny starupowej i zapowiedział wejście Animy na amerykański Kickstarter (platformę, poświęconą crowdfundingowi),  by zebrać pieniądze na dalszy rozwój swojego projektu.

„W dobie zmieniającej się gospodarki i zmieniających się firm modernizujemy 80% programów kształcenia, powstają nowe kierunki i specjalności np. inżynieria materiałowa i wytwarzania, inżynieria procesów budowlanych czy praktyczne studia dualne na kierunku elektrotechnika, które będą prowadzone z firmami” – opowiadał podczas dyskusji na temat kadr dla gospodarki Polski Wschodniej Prorektor ds. rozwoju PB prof. Roman Kaczyński.

Dorota Sawicka


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie