Życie akademickie

Petros Psyllos na New Europe 100

Opublikowano: 29.11.2017

forum akademickie

Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, znalazł się na liście stu najbardziej innowacyjnych osób z Europy Środkowo-Wschodniej. Założył on  Psyllosoft – firmę, która zajmować się ma rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

New Europe 100 to lista liderów innowacji. Figurują na niej nazwiska osób ze świata technologii, startupów, biznesu, a także polityki. Laureaci to osoby pomysłowe, odważne i konsekwentne w swoich działaniach. Inicjatorem New Europe 100 jest Res Publica, we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, firmą Google i dziennikiem „Financial Times”.
Oficjalne ogłoszenie listy New Europe 100 odbyło się 23 listopada. Znalazło się na niej 34 laureatów z Polski.

Warto dodać, że studenci Politechniki Białostockiej na prestiżowej liście New Europe 100 gościli się już dwukrotnie. W 2014 roku był to Michał Grześ, w roku 2015 wyróżniono twórców Photona: Marcina Jokę i Michała Boguckiego. Wszyscy pracują dziś w jednej firmie, która opracowała i produkuje roboty edukacyjne do nauki programowania – Photony.
http://pb.edu.pl/archiwa/5924

http://pb.edu.pl/archiwa/12939

Petros Psyllos jest 23-letnim innowatorem o polsko-greckich korzeniach. To laureat nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaska Marka za Rok 2016, stypendysta Programu Odkrywcy Diamentów zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką. „Mówiącą rękawicę”, swój pierwszy wynalazek, skonstruował jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Kolejny – Neutrognet, także dedykował osobom z niepełnosprawnościami. Ale to MATIA – „sztuczne oko” informujące osobę niewidzącą o otaczających ją przedmiotach – zebrała najwięcej międzynarodowych nagród. W ubiegłym roku konstrukcja zdobyła wyróżnienia na targach wynalazczości we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Petros Psyllos reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów prestiżowego konkursu firmy Microsoft – Imagine Cup. W marcu 2016 roku został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych!”. Amerykański „Forbes” uznał go za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów (poniżej 30. roku życia: Forbes 30 Under 30), a „Massachusetts Institute of Technology Review” za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce.
Lista New Europe 100: http://www.ne100.org/news/show/new-europe-100-challengers-2017,5a166ff03228719568984a76

Dorota Sawicka


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie