Konkursy

PGNiG nagrodziła studentów i doktorantkę

Opublikowano: 2019-01-03

forum akademickie
Michał Zając, zdobywca I miejsca, z Łukaszem Kroplewskim, wiceprezesem Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Gdańskiej oraz doktorantka AGH zostali laureatami czwartego konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”.

Konkurs jest okazją dla studentów, doktorantów i młodych naukowców do zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów, które dla Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG SA – organizatora konkursu – są inspiracją do wprowadzenia nowych rozwiązań lub rozpoczęcia projektów badawczych.

Tradycyjnie nasz konkurs wzbudził duże zainteresowanie. Tym razem przedstawiliśmy uczestnikom do wyboru 10 konkretnych obszarów tematycznych – od zagadnień technologicznych związanych z eksploatacją węglowodorów, przez technologie wodorowe, aż po możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w gazownictwie – podsumowuje Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Kapituła konkursu najwyżej oceniła pracę Michała Zająca, studiującego na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, który zaproponował wykorzystanie bardzo efektywnego i szybko działającego enzymu produkowanego przez ćmy (Galleria mellonella) do degradacji zanieczyszczeń węglowodorowych i produkcji glikolu. Jury podkreśliło potencjał ekologiczny i komercjalizacyjny projektu. Technologię tę można wykorzystać również do utylizacji opakowań foliowych.

Drugie miejsce zajął Jędrzej Wrzaskowski, student energetyki na Wydziale Mechanicznym PG. Zaprezentował on możliwość otrzymywania wodoru z eteru dimetylowego DME. Dla PGNiG technologie wodorowe znajdują się wśród najbardziej perspektywicznych obszarów działań rozwojowych. Spółka rozpoczęła projekt badawczy, który ma pozwolić na wytwarzanie wodoru z odnawialnych źródeł energii i zatłaczanie go do magazynów gazu.

Autorką trzeciej nagrodzonej pracy jest Edyta Kuk, doktorantka na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, której pomysł opiera się na zastosowaniu metod sztucznej inteligencji do zwiększenia efektywności procesów wydobywczych. Pomysł na inteligentną aplikację ma pomóc w zarządzaniu procesami wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz pracą podziemnych magazynów gazu.

– Zgodnie z zasadami konkursu, poza nagrodami pieniężnymi, laureatom, a także ich macierzystym uczelniom zaproponujemy realizację umów wdrożeniowych weryfikujących nagrodzone pomysły – zapowiedział Dariusz Dzirba, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG SA.

Była to czwarta edycja konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Od początku jego trwania do organizatorów napłynęło ponad 100 zgłoszeń. Uczestnicy reprezentowali dotąd kilkadziesiąt najlepszych polskich uczelni i instytutów badawczych, m.in. Akademię Górniczo-Hutniczą im. S. Staszica w Krakowie, Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, a także politechniki: Warszawską, Gdańską czy Wrocławską.

MK

Źródło: PGNiG

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie