Życie akademickie

Pierwsze startupy w Samsung Inkubator w Lublinie

Opublikowano: 2019-04-10

forum akademickie
Źródło: Samsung

Bezpieczny smartfon, aplikacja do nauki języków obcych dla dzieci i rodziców, system dostarczający ciągłej i niezakłóconej informacji o zdarzeniach oraz aplikacja nowej generacji monitorująca komunikację w poszukiwaniu treści wrażliwych – to pomysły, które będą rozwijane przez startupy w Samsung Inkubator w Lublinie.

Otwarta w lutym 2019 roku przestrzeń dla młodych przedsiębiorców z Polski Wschodniej ma na celu wspieranie innowacyjnych startupów działających w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego. Partnerami inwestycji są Naukowa i Akademicka Sieć Naukowa oraz Politechnika Lubelska, na której terenie znajduje się Samsung Inkubator. To druga, po rzeszowskiej, tego typu „wylęgarnia” pomysłów w Polsce. Swoje pomysły rozwijać w niej będą cztery startupy. Każda z zaprezentowanych koncepcji nawiązuje do tematyki cyberbezpieczeństwa i zakłada przedstawienie rozwiązań mających realny wpływ na usprawnienie funkcjonowania społeczeństwa w cyfrowej rzeczywistości.

Startup RAW będzie pracował nad bezpiecznym smartfonem skonstruowanym w oparciu o platformę Samsung KNOX wraz z dedykowanym komunikatorem, profilowaną pod użytkownika polityką bezpieczeństwa oraz szkoleniami i usługą ciągłości monitoringu bezpieczeństwa urządzenia. Celem projektu jest zabezpieczenie przechowywanych na smartfonie informacji przed cyberprzestępcami oraz inwigilacją.

Billy Plus to startup działający w obszarze bezpiecznej edukacji. Założyciele stworzyli aplikację do nauki języków obcych dla dzieci i rodziców. Swój pomysł oparli o badania potwierdzające, że dwujęzyczność to najlepsza metoda nauki języków obcych. Innowacyjność ich projektu polega na tym, że z pomocą aplikacji użytkownicy uczą się swobodnych zwrotów, używanych w codziennej mowie, a nie książkowych określeń. Celem Billy Plus jest stworzenie rozbudowanego systemu zabezpieczeń w aplikacji, ze względu na wykorzystywane w procesie nauki dane użytkowników.

Kolejnym startupem, który pomyślnie przeszedł proces rekrutacji do lubelskiego Inkubatora, jest Cyberstudio. Przedsiębiorstwo proponuje usługę stworzoną z myślą o firmach nieposiadających specjalistów zarządzających bezpieczeństwem IT. System dostarcza ciągłej i niezakłóconej informacji o zdarzeniach, które mogą oznaczać początek incydentu. Dzięki algorytmom AI narzędzie to łączy kompetencje eksperckie oraz funkcjonalność narzędzi klasy korporacyjnej w postaci jednego produktu. CyberStudio to alternatywa dla firm, które dostrzegają potrzebę posiadania kompetencji w zakresie bezpieczeństwa IT jednak bez konieczności zwiększania zatrudnienia.

Z myślą o cyberbezpieczeństwie najmłodszych użytkowników startup Real Buddy przygotuje aplikację nowej generacji, która monitoruje komunikację w poszukiwaniu treści wrażliwych. W razie potrzeby  rozwiązanie ma alarmować rodziców, nie naruszając tym samym prywatności najmłodszych. Co istotne, mechanizm „samodoskonali” się w poszukiwaniu nowych zagrożeń. Dodatkowym benefitem dla rodziców są porady ekspertów dotyczące ich komunikacji z dziećmi, poświęconej trudnym tematom w zakresie bezpieczeństwa.

Program Samsung Inkubator jest częścią strategii firmy, która zakłada nieustanne wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce Wschodniej. To nie tylko unikalna w tym regionie przestrzeń, lecz także społeczność inkubatorów. W trakcie prac nad prototypem każdemu startupowi zostanie przydzielony mentor oraz ekspert z działu R&D firmy Samsung.  Dzięki temu utalentowani przedsiębiorcy mają szansę na zdobycie cennego doświadczenia  oraz poszerzanie wiedzy specjalistycznej. Wybrane do inkubacji startupy wezmą udział w intensywnych szkoleniach z dziedzin związanych z technologią czy marketingiem i sprzedażą.

Rozpoczął się ju kolejny nabór do programu inkubacyjnego w Samsung Inkubator Rzeszów. Podkarpacka przestrzeń powstała przede wszystkim z myślą o startupach, które specjalizują się w tematach związanych elektroniką, IoT, VR, wearables. Zgłoszenia można nadsyłać do 6 maja, korzystając z formularza dostępnego na stronie: https://startupinkubator.pl/aplikuj/.

MK

Więcej o Inkubatorze Samsunga w Lublinie


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie