Badania

Pierwsze w Polsce bezpłatne kursy o sztucznej inteligencji

Opublikowano: 2019-10-01

forum akademickie

Jak rozpoznać inteligentnego robota, czym różni się algorytm od sztucznej inteligencji i dlaczego maszyny korzystające z SI z łatwością mogą wygrać z nami w szachy, choć mają trudności z ukrojeniem chleba? Na te i inne pytania odpowiedź przynoszą kursy sztucznej inteligencji, które stworzyli specjaliści Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. W wyzwaniu SI może wziąć udział każdy, kto chce poznać i zgłębić temat, a przy okazji – otrzymać wyjątkowy certyfikat.

Zgodnie z danymi firmy analitycznej Entrata obecnie ponad 40 proc. osób ma codziennie kontakt z technologiami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, ale tylko połowa z nich jest w stanie wytłumaczyć, co termin SI tak naprawdę oznacza. Zdaniem ekspertów należy zwiększyć społeczną świadomość na temat sztucznej inteligencji, ponieważ w otoczeniu będzie się pojawiać coraz więcej maszyn z elementami SI.

– Czasy, kiedy sztuczna inteligencja była jedynie wytworem wyobraźni twórców literatury science-fiction, bezpowrotnie minęły – zauważa prof. Krzysztof Marasek, specjalista Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i OPI PIB. – Obecnie wystarczy zrobić zakupy w sklepie internetowym, by otrzymać trafne rekomendacje kolejnych produktów. Żeby zamówić pizzę wystarczy „porozmawiać” z komputerowym czatbotem. Wokół nas znajdują się „inteligentne” lodówki czy pralki, a po ulicach jeździ coraz więcej autonomicznych samochodów wyposażonych w setki zaawansowanych algorytmów. Czy to wszystko jest sztuczną inteligencją? Niekoniecznie, ale to ważne, by wiedzieć, w jaki sposób działają otaczające nas maszyny. Dzięki temu jesteśmy świadomi zagrożeń płynących z ich używania lub ich braku.

Poszerzanie wiedzy na temat sztucznej inteligencji jest konieczne, ponieważ elementy SI stają się coraz powszechniejsze. Zgodnie z przewidywaniami International Data Corporation ma z nich korzystać zwłaszcza przemysł. Szacuje się, że w tej branży za cztery lata wartość rozwiązań technologii opartej na SI sięgnie 4,9 mld dolarów. To 7 razy więcej niż w 2018 roku.

Właśnie po to, by zwiększać świadomość ludzi na temat zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją i maszynami, specjaliści z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego stworzyli specjalne kursy przybliżające wiedzę na temat SI i uczenia maszynowego. Kursy zaopiniowane przez prof. dr. hab. Krzysztofa Maraska, specjalistę w tej dziedzinie, są dostępne bezpłatnie na stronie www.sztucznainteligencja.org.pl/kursy i platformie Navoica. Przybliżają one podstawowe zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, takie jak m.in. uczenie maszynowe i uczenie pogłębione. Wyjaśniają, dlaczego roboty wykorzystujące elementy SI dość łatwo pokonują człowieka w skomplikowanej grze, jaką są szachy, a mają problem z prostymi „ludzkimi” czynnościami, takimi jak ukrojenie kromki chleba. Osoba po kursie dowie się też m.in. czym jest robotyka, czatbot, algorytm, a także będzie potrafiła rozpoznać czym jest sztuczna inteligencja, a czym – mimo pozorów – nie jest na pewno.

– Zauważyliśmy, że w Polsce brakuje prostych materiałów na temat sztucznej inteligencji przygotowanych w zrozumiały sposób, adresowych do osób, które nie zamierzają być informatykami i programistami – mówi dr Agnieszka Gryzik, zastępca dyrektora OPI PIB. – Wyszliśmy naprzeciw tym potrzebom i zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w #AIchallenge. Wystarczy przeczytać dostępne na stronie proste i ciekawe materiały dydaktyczne, a następnie prawidłowo rozwiązać test, który nieodpłatnie udostępniamy. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, którego celem jest szeroko zakrojona edukacja obywateli w obszarze SI.

Kursy są wzorowane na projekcie z Finlandii, gdzie położono nacisk na edukowanie społeczeństwa, chcąc zwiększyć świadomość na temat szans i zagrożeń związanych z SI wśród osób nieznających informatyki. Wiedza przyswojona dzięki kursom pomoże lepiej zrozumieć otaczający nas świat nowych technologii i inteligentnych maszyn. Każdy może też poprzeć ideę popularyzacji wiedzy o SI w postaci kursów online, wypełniając samodzielnie test i dzieląc się tą informacją w mediach społecznościowych z hasztagiem #AIchallenge lub #WyzwanieSI. Oprócz satysfakcji ze zdobycia nowej wiedzy, uczestnicy mogą liczyć na formalne docenienie ich wysiłku. Każda z osób, która ukończy kursy poprzez platformę edukacyjną Navoica, otrzyma specjalne zaświadczenie.

Ideę upowszechniania sztucznej inteligencji w formie przyjaznej, prostej edukacji poparły już Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz politechniki z Krakowa, Koszalina i Wrocławia. OPI PIB w promowaniu #AIchallenge współpracuje z Fundacją Digital Poland, która umożliwi zapoznanie się z kursami w ramach rozpoczynającego się 1 października Festiwalu Cyfryzacji.

MK

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie