Szkoły wyższe

Pierwszy na Mazowszu oddział transplantacji komórek macierzystych u dzieci otwarty

Opublikowano: 2018-11-19

forum akademickie
Od lewej: prof. dr hab. n med. Michał Matysiak, dr hab. n .med. Iwona Malinowska, dr n .med. Michał Romiszewski, mgr Joanna Urbańczyk (pielęgniarka) stoi z przodu, lek. Katarzyna Smalisz

W Katedrze i Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii WUM, kierowanej przez prof. Michała Matysiaka, uruchomiono pierwszy na Mazowszu oddział transplantacji komórek macierzystych u dzieci. Do tej pory na nowym oddziale wykonano dwa przeszczepy autologiczne, a do końca roku w planach są kolejne trzy.

Pierwszą w historii uczelni autologiczną transplantację komórek macierzystych u dziecka wykonał zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Michała Matysiaka, w składzie: dr hab. n med. Iwona Malinowska, dr n. med. Michał Romiszewski oraz dr Katarzyna Smalisz.

Katedra i Klinika Pediatrii Hematologii i Onkologii WUM mieści się w budynku Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 63a. Nowo otwarty oddział przeszczepiania szpiku, kierowany przez dr hab. n med. Iwonę Malinowską, jest pierwszym oddziałem transplantacji szpiku na Mazowszu i jedynym w północno-wschodniej i centralnej części Polski. Na oddziale transplantologii znajduje się: 5 stanowisk przeszczepowych oraz
3 łóżka w pracowni aferez i pokoju przygotowawczym. W wyposażeniu w najnowszą aparaturę medyczną oddział wspomogła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ofiarując aparaty do aferezy i fototerapii. Pozostały sprzęt zakupił Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Otwarcie oddziału było możliwe dzięki powstaniu nowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz wsparciu zarówno władz rektorskich WUM, całej dyrekcji szpitala, pomocy merytorycznej Kliniki Chorób Wewnętrznych, Hematologii i Onkologii WUM oraz Banku Komórek Krwiotwórczych i Krwi Pępowinowej, a także osobistego zaangażowania i pomocy udzielonej przez prof. Wiesława W. Jędrzejczaka i dr. hab. Grzegorza Basaka – kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Uruchomienie oddziału transplantacji komórek macierzystych u dzieci jednocześnie zainaugurowało działalność Pododdziału Klinicznego Przeszczepienia Szpiku, który to dołączył do grona 5 oddziałów transplantacyjnych w Polsce mieszczących się w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Bydgoszczy i Krakowie.

Klaudia Wendycz


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie