Życie akademickie

Piwo z Browaru Górniczo-Hutniczego już niebawem…

Opublikowano: 2019-06-06

forum akademickie
Fot. Sabina Szkarłat

W czwartek ruszyła publiczna emisja akcji Browaru Górniczo-Hutniczego, który powstaje w Klubie Studio. Mały browar restauracyjny uświetni jubileusz 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Ostatnim etapem przygotowań do utworzenia browaru jest pozyskanie środków w drodze publicznej emisji akcji, na zasadach tzw. crowdfundingu udziałowego. Każdy kto obejmie akcje zostanie akcjonariuszem Browaru Górniczo-Hutniczego. Wartość emisji jednej akcji to 5 zł, a minimalny pakiet, jaki można objąć, to 100 akcji o wartości 500 zł. Wszyscy udziałowcy otrzymają również imienny papier wartościowy, przygotowany we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Co więcej, każdy partycypant, zależnie od wniesionego wkładu, będzie mógł liczyć na dodatkowe nagrody, od zniżek na asortyment browaru przez zaproszenia na koncerty w Klubie Studio, aż do możliwości uwarzenia własnego piwa. Do emisji zostało przeznaczonych 500 tys. sztuk akcji o łącznej wartości 2,5 mln zł.

Środki z emisji akcji niemal w całości zostaną przeznaczone na zakup linii produkcyjnej, zawierającej m.in. warzelnię, zbiorniki do fermentacji, linię do butelkowania czy instalację do nalewania piwa prosto z tanka. Produkcja zostanie oparta o linię technologiczną autorstwa światowego lidera w branży – firmy Kaspar-Shultz. W przypadku powodzenia emisji akcji, pierwsze warzenie piwa w BGH odbędzie się już jesienią tego roku, a wypić będzie można je w pierwszym kwartale 2020 roku.

Historia przedsięwzięcia sięga 2010 roku, gdy rozpoczęto prace koncepcyjne nad modernizacją Klubu Studio uwzględniającą umieszczenie w nim  minibrowaru restauracyjnego. Dwa lata później nawiązano współpracę ze światowym liderem w technologii piwowarskiej, firmą Kaspar-Schultz. W 2014 roku przygotowano pełną dokumentację techniczną i architektoniczną dla linii produkcyjnej browaru. W 2017 roku otwarto zmodernizowany Klub Studio, a kilka miesięcy później została powołana spółka Browar Górniczo-Hutniczy. Teraz rozpoczyna się publiczna emisja jej akcji.

Browar Górniczo-Hutniczy, inicjatywa powstała w AGH, będzie miał również swój aspekt naukowy. Obecnie spółka nawiązuje współpracę nie tylko z AGH, ale także z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Krakowską Szkołą Browarniczą oraz z innymi europejskimi uczelniami kształcącymi ekspertów browarnictwa. W planach są wspólne projekty badawcze, współpraca przy realizacji programu dydaktycznego oraz transfer wiedzy i technologii pomiędzy instytucjami.

Browar Górniczo-Hutniczy nawiązuje do bogatych tradycji łączących piwowarstwo, górnictwo oraz AGH, w szczególności poprzez tradycyjny sposób świętowania Dnia Górnika oraz Dnia Hutnika. Do dziś zachowały się okolicznościowe kufle, wykonywane przez wiele dekad na specjalne zamówienie uczelni. Emisja akcji ma zaangażować w projekt środowisko studentów, pracowników i absolwentów uczelni oraz jej sympatyków i wszystkich zainteresowanych.

MK

Źródło: AGH


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie