Szkoły wyższe

Początek, czyli łaziki z misją w Turcji

Opublikowano: 2017-07-10

forum akademickie

Łaziki marsjańskie Politechniki Białostockiej będą uczestniczyć w nowatorskim projekcie Huberta Czerepoka pod nazwą „Początek”. Artysta, przy wykorzystaniu łazików marsjańskich oraz zainstalowanych na nich kamer GoPro obraz 360 stopni, zamierza w jednym z najstarszych miejsc kultu stworzonych przez człowieka – Karahan Tepe w Turcji – nakręcić film, który będzie próbą odpowiedzi na pytania o początki cywilizacji. 6 lipca na Rynku Kościuszki w Białymstoku twórcy zaprezentowali swój projekt na konferencji prasowej.

Hubert Czerepok podkreślał, że roboty wystąpią w jego produkcji w podwójnej roli: jako aktorzy i jako zaplecze techniczne. – Nasza wyprawa do Turcji będzie próbą znalezienia przez maszyny odpowiedzi na pytania dotyczące początków ludzkiej cywilizacji, która takie urządzenia stworzyła – tłumaczył artysta. Pomysł inspirowany jest filmem Stalker Andrieja Tarkowskiego.

Produkcja będzie miała premierę podczas indywidualnej wystawy Czerepoka we wrześniu w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Kolejne projekty wykorzystujące wykonane zdjęcia pokazywane będą  w szczecińskiej Trafostacji Sztuki oraz Galerii Arsenał w Białymstoku (2018 r.).

– To szczególny projekt dający płaszczyznę dla współpracy sztuki i nauki. Bardzo ważna jest tutaj obecność Politechniki Białostockiej, jako głównego partnera merytorycznego – mówiła Monika Szewczyk z Galerii Arsenał w Białymstoku, która będzie kuratorem wystawy.

– Hubert Czerepok łączy dwie rozpoznawane marki miasta i regionu – łaziki marsjańskie Politechniki Białostockiej i Galerię Arsenał. Dlatego ten projekt otrzymał wsparcie ze strony samorządu miasta. Mam nadzieję, że efekt artystyczny będzie udany – mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Magdalena Łyżnicka-Sanczenko odpowiedzialna w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego za promocję regionu podkreślała, że to nie pierwsza współpraca z łazikami marsjańskimi i Politechnikę Białostocką. – Byliśmy razem na Światowej Wystawie Expo w Mediolanie i nasza wstawa została najwyżej oceniona spośród ekspozycji regionów, dzięki właśnie zangażowaniu Politechniki. A teraz pozostaje mi życzyć udanej misji i szczęśliwego powrotu – dodawała.

– Cieszę, żę Wydział Mechaniczny może wesprzeć technologicznie projekt artystyczny. Kiedyś inżynieria była częścią sztuki. Teraz wracamy do korzeni. W tym jest problem, by kształcić artystów, a nie rzemieślików – podczas konferencji prasowej powiedział dziekan prof. Andrzej Seweryn. Z ramienia Wydziału Mechanicznego w  projekt zaangażowani są: Maciej Rećko, Wojciech Półtorak oraz Michał Ostaszewski.

W sumie ten multidyscyplinarny projekt powstaje dzięki współpracy m.in.: Politechniki Białostockiej, Akademii Sztuki w Szczecinie (Wydział Malarstwa i Nowych Mediów), Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, Historisch-Technisches Museum Peenemünde (Niemcy), Uniwersytet Harran w Şanlıurfie (Turcja), Museum of Modern Art w Tbilisi (Gruzja

Dorota Sawicka


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie