Życie akademickie

Podkarpaccy studenci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie MonoVisions Photography Awards

Opublikowano: 30.08.2017

forum akademickie

Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Niżanin Marcin Walko oraz Krośnianin Przemysław Niepokój-Hepnar, zostali docenieni w międzynarodowym konkursie fotograficznym. MonoVisions Photography Awards uznawany jest za najważniejszy konkurs fotografii czarno białej na świecie. Organizowany przez wiodący magazyn fotograficzny „MonoVisions – Black & White Magazine”, mający swoją siedzibę w Londynie. To już kolejne w tym roku wyróżnienie dla tych uzdolnionych  fotografów młodego pokolenia z województwa podkarpackiego.

Ponad 4000 autorów zdjęć z całego świata walczyło w dwóch kategoriach: „Najlepsza czarno-biała seria roku 2017” oraz „Najlepsze czarno-białe zdjęcie pojedyncze roku 2017”. Panel jury tworzyli wybitni fotografowie, m.in. Ann Kristin Plüss z Hahnemühle, Maria Oliva z Dodho Magazine czy Simon Schwarzer z Leica Fotografie International.

Marcin Walko znalazł się wśród zwycięzców w kategorii profesjonalnej „krajobraz” z serią  pt. Attano – save the landscape wykonaną na Sycylii.

Międzynarodowy sukces nie pozwala na spokój w pasji, dodaje więcej energii i utwierdza w tym, że fotografia którą „uprawiamy” jest wyjątkowa pośród innych kwiatków w zalewie pamiątek okraszanych mianem „photography”. Ponadto zawsze pozostaje, też niedosyt, syndrom olimpijczyka, „brązowego medalisty”, drobny żal dalszego miejsca na podium i potrzeba zdobywania najwyższego szczebla – podkreśla Marcin Walko. Materiał konkursowy zbierałem przez kilka lat, a dopiero dzięki pierwszej indywidualnej wystawie, za sprawą rzeszowskiego fotografika – Michała Drozda, zdecydowałem się wysyłać zdjęcia na konkursy. Jak widać to był słuszny krok, żeby wyjąć z szuflady i pokazać światu to co najlepsze ­– dodaje.

Pojedyncze prace Przemysława Niepokój-Hepnara doceniono w dwóch kategoriach profesjonalnych: „Fotoreportaż” za zdjęcia pt. Strong winter in Volyn oraz Head Shepherd at Work, a także  w kategorii  „Portret” za zdjęcie pt. Olek.

– Dla mnie osobiście jest to sukces na kolejnym bardzo prestiżowym konkursie o randze międzynarodowej, tym bardziej cieszy, że nagrodzono nowy materiał, na którym udało mi się podpatrzeć jak powstają oscypki w bacówce położonej w miejscowości Wyszowatka w regionie Beskid Niski. Człowiek w ujęciu dokumentalnym i reporterskim zawsze będzie wzbudzał silne emocje u każdego odbiorcy. W chwili obecnej całą swoją energię skupiam jednak na projekcie, którego celem będzie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Mam głęboką nadzieję, iż również miasto Rzeszów i całe Podkarpacie, zostaną również w jakimś stopniu zaangażowane w to trudne i ambitne przedsięwzięcie – mówi Przemysław Niepokój-Hepnar.

Głównym zamierzeniem konkursu było dostrzeżenie najbardziej uzdolnionych monochromatycznych fotografów z całego świata. Swoje zgłoszenia mogli wysyłać wszyscy, bez względu na poziom zaawansowania. Zarówno amatorzy jak i profesjonaliści tworzący swoje czarno-białe dzieła metodami tradycyjnymi lub cyfrowymi mieli okazję zaprezentować je przed międzynarodowym jury.

Więcej informacji o konkursie https://monovisionsawards.com/.

Monika Lewicka-Bułatek


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie