Życie akademickie

Poezja w duecie z muzyką

Opublikowano: 17.03.2017

forum akademickie

Rok 2017 jest niezwykle owocny, jeśli idzie o wspomnienia związane z Bolesławem Leśmianem. Obchodzimy w tym czasie nie tylko 140. rocznicę jego urodzin i 80. rocznicę śmierci, ale także fetujemy stulecie pracy poety w Łodzi. To właśnie w mieście, portretowanym w Ziemi obiecanej przez Reymonta, Mikołaj Tabako i Bartosz Turzyński, zafascynowani dorobkiem artystycznym Leśmiana, postanowili uczcić w specjalny sposób pamięć twórcy wielu zbiorów wierszy. Tak narodziła się autorska idea obchodów Roku Leśmiana.

Powstały na kanwie entuzjazmu kreatorów rzeczonej koncepcji interdyscyplinarny projekt przywdział nazwę BOLEŚMIAN, a jego celem stała się powszechna edukacja teatralno-kulturalna, przybliżająca, przekazująca i odświeżająca dziedzictwo literackie Leśmiana. Realizowane przedsięwzięcie skierowane zostało przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku 13+, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi niewidomych bądź słabo widzących. Wśród partnerów akcji znalazła się Akademia Muzyczna w Łodzi, której studenci i absolwenci wzięli udział w jednej z inicjatyw, nagrywając muzykę do wyreżyserowanego przez Bartosza Turzyńskiego słuchowiska stworzonego na podstawie Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze oraz baśni ze zbioru Klechdy polskie. Kompozytorem muzyki łączącej elementy różnych stylów, począwszy od muzyki filmowej poprzez funk i soul, na dubstepie skończywszy, był Mikołaj Tabako, a jej wykonawstwo powierzono związanemu z Akademią Muzyczną w Łodzi 16-osobowemu zespołowi wykorzystującemu w tym celu klasyczne instrumenty: kwintet smyczkowy, sekcję instrumentów dętych drewnianych i blaszanych, a także instrumenty perkusyjne.

Realizacja całego projektu BOLEŚMIAN obejmuje cykl wydarzeń zaplanowanych na okres od grudnia ubiegłego roku do listopada 2017 roku, a wśród towarzyszących przedsięwzięciu imprez znalazły się, prócz wspomnianego słuchowiska radiowego, także przeznaczone dla osób w wieku od 13 do 17 lat warsztaty: muzyczno-instrumentalny i taneczno-ruchowy, oba prowadzone zgodnie z didaskaliami stanowiącymi treść dramatu mimicznego Pierrot i Colombina. Organizatorzy przewidzieli ponadto warsztat sensoryczny dla osób niewidomych i słabo widzących, wieczór Leśmianowskich erotyków, czytanie performatywne baśni ze zbioru Klechdy polskie z udziałem aktorów Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz zaproszonych muzyków i reżyserów, a także widowisko teatralne będąc rozwinięciem formy słuchowiska radiowego.

az

(źródło: amuz.lodz.pl)


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie