Badania

Politechnika Gdańska będzie miała nowoczesne laboratorium metrologiczne

Opublikowano: 2020-09-28

forum akademickie
Źródło: Mitutoyo Polska
Jedno z najnowocześniejszych laboratoriów metrologicznych w Polsce powstanie w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Gdańskiej. Na uczelnię trafi sprzęt o wartości powyżej 1,2 mln zł. To efekt porozumienia między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo Polska.

Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D czy maszyny współrzędnościowe – to tylko część aparatury, która pojawi się w nowym laboratorium.

– To sprzęt pomiarowy najwyższej jakości, brakowało go do tej pory na uczelni – przyznaje dr inż. Michał Dobrzyński. – Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach.

Pierwsze trzy urządzenia powinny pojawić się na Wydziale Mechanicznym już pod koniec tego roku, a kolejne dwa – w przyszłym. Firma Mitutoyo Corporation przekaże zarówno wyposażenie, jak i odpowiednie oprogramowanie, a także przeszkoli wyznaczone osoby – opiekunów poszczególnych maszyn.

– Właśnie trwają prace nad przygotowaniem laboratorium – wyjaśnia dr hab. Mariusz Deja, prof. PG. – Pomieszczenia, w których użytkowany jest tego rodzaju sprzęt, muszą spełniać szczególne warunki, posiadać precyzyjną klimatyzację i odpowiednią wentylację,  by nie spowodować różnicy temperatury i zachować odpowiednią wilgotność, co przy takich pomiarach jest niezwykle ważne. Wyniki prac naukowo-badawczych publikowane są przez pracowników Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji w wiodących, najwyżej punktowanych czasopismach naukowych. Dzięki otrzymanej aparaturze pomiarowej, ten dorobek niewątpliwie zostanie powiększony o kolejne publikacje w czasopismach związanych z dyscypliną naukową inżynieria mechaniczna, kluczową dla Wydziału Mechanicznego.

Wyposażenie laboratorium stanowić będą m.in.:

  1. QUICK IMAGE – optyczne system pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania;
  2. QUICK VISION – optyczne system pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów;
  3. CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza, dzięki czemu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości;
  4. CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny;
  5. Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy na hali produkcyjnej;
  6. MeasurLink – rozwiązanie do automatyzacji i centralizacji gromadzenia danych, analizy danych z inspekcji, procesów pomiarowych, zmniejszenia ilości odpadów i poprawy relacji z klientami.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego planują cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

– Dzięki takiemu sprzętowi mamy nadzieję na wspólne działania z firmami z branży przemysłowej z północnej Polski, poszerzanie kontaktów i wspólne inicjatywy  badawczo-rozwojowe ­– mówi Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydziału Mechanicznego.

Firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Na polskim rynku działa od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. Dostarcza urządzenia pomiarowe, które określają najwyższe standardy w metrologii, ergonomii, wydajności i zarządzaniu jakością, takie jak: współrzędnościowe maszyny pomiarowe, wizyjne systemy pomiarowe, urządzenia do pomiaru parametrów kształtu, urządzenia do pomiaru odchyłek okrągłości, optyczne przyrządy pomiarowe, mikrometry laserowe, przyrządy do badań twardości, a także ręczne przyrządy pomiarowe.

źródło: PG


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie