Konkursy

Polscy naukowcy laureatami konkursu M-ERA.NET

Opublikowano: 2020-03-16

forum akademickie

Aż dziesięć zespołów badawczych z Polski znalazło się wśród laureatów kolejnego konkursu organizowanego przez sieć M-ERA.NET, finansującą badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. Część z nich będzie pełniła rolę liderów.

W konkursie złożono 233 wnioski badawcze. Finansowanie w wysokości 26,9 mln euro otrzymało 37 projektów. Prace sześciu z nich koordynować będą polskie jednostki.

Dwoma projektami pokierują naukowcy z Politechniki Łódzkiej. W AnBaCo, którego celem jest wytworzenie powłok antybakteryjnych zawierających nanocząstki węglowe otrzymane metodą SolGel, partnerami będą: Uniwersytet Techniczny w Libercu oraz polska firma TERMEX. Z kolei w TRAVEL wraz z Politechniką Warszawską i francuskim CNRS stworzą materiały funkcjonalne do półprzewodnikowych laserów w czujnikach, pojazdach autonomicznych, robotach i dronach.

Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk jest liderem projektu AMCSS, który dotyczy kompozytowych struktur inteligentnych z wbudowanymi czujnikami światłowodowymi typu FBG wytwarzanych metodami drukowania przestrzennego. Badania będą realizowane z udziałem naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Kownie oraz innej placówki PAN: Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

Politechnika Warszawska jest liderem projektu IsoWire. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Kapsztadzie oraz firmą WISMED będzie pracować nad specjalną powłoką rozpuszczającą substancje lecznicze podczas chirurgicznego usuwania kamieni nerkowych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Elektronowej będzie koordynować prace nad zwiększeniem wydajności diod laserowych poprzez wprowadzenie nowego schematu styków wykorzystującego stop tlenku cynku z magnezem domieszkowanego aluminium (OxyGaN). W tych badaniach wezmą także udział: Instytut Wysokich Ciśnień PAN, węgierski Instytut Fizyki Technicznej i Nauk o Materiałach, Izraelski Instytut Techniczny Technion oraz polska firma TopGaN Lasers inc.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych jest liderem przedsięwzięcia o nazwie NewILUMIS. Ma ono na celu stworzenie nowatorskiego materiału funkcjonalnego jako komponentu fotonowego do zastosowania w ochronie środowiska, diagnostyce medycznej, bioczujnikach i detekcji związków chemicznych. W badaniach tych wezmą też udział naukowcy z Politechniki Warszawskiej, francuskiego Instytutu Badań Ceramicznych, niemieckiego Instytutu Fraunhofera oraz inżynierowie polskiej firmy Teknosystem sp. z o.o. 

Ponadto cztery zespoły z Polski uczestniczyć będą w projektach koordynowanych przez zagraniczne podmioty. Politechnika Warszawska weźmie udział w projekcie HEMP4NZEB (lider: Ryski Uniwersytet Techniczny), którego celem jest technologia produkcji wyrobów budowlanych wykonanych z ekologicznych, wysoko wydajnych kompozytów włóknistych z enkapsulowanego materiału przemiany fazowej do zastosowań w budownictwie zeroemisyjnym. Uniwersytet Warszawski wraz z Uniwersytetami Technicznymi z Drezna i Brna podejmie się syntezy i charakterystyki nowych materiałów hybrydowych 2D do zastosowań jako superkondensatory (HYSUCAP). Politechnika Wrocławska w projekcie GADEIRE (lider: Uniwersytet w Lille) opracuje funkcjonalne światłowody mikrostrukturalne na zakres średniej podczerwieni do zastosowań w laserowych czujnikach gazów na potrzeby ochrony środowiska. W Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN realizowany będzie projekt fingerIMPLANT (na czele: Joanneum Research Forschungsgesellschaft mbH), którego efektem mają być bioaktywne implanty palców dla pacjentów po amputacji.

źródło: NCN, www.m-era.net


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie