Sprawy nauki

Polska archeologia prekolumbijska

Opublikowano: 23.04.2018

forum akademickie
Fot. K. Tunia

W kwietniowym numerze „Forum Akademickiego” (4/2018) obszernie prezentujemy dokonania polskich archeologów w zakresie badań prekolumbijskich. Pokazujemy ich początki, największe osiągnięcia i stan obecny. Opisujemy wykopaliska zarówno na terenie Ameryki Południowej (Peru, Gwatemala), jak i Północnej (USA, stany Kolorado i Utah).

W artykule Piotra Kieracińskiego Na pustyni i stokach wulkanów prof. Mariusz Ziółkowski, nestor polskiej archeologii prekolumbijskiej, opowiada m.in. o niełatwym, choć niepozbawionym awanturniczego rysu, prologu badań, które w późniejszym czasie przyniosły mu liczne sukcesy:

„Byłem świeżo upieczonym absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją amerykanistyczną. Moim dodatkowym atutem była znajomość francuskiego i hiszpańskiego, tego ostatniego nauczyłem się jeszcze w liceum, a doskonaliłem w Peru, m.in. czytając tanie kryminały (…) – wspomina z uśmiechem Ziółkowski. – Nie mieliśmy dużych funduszy. Dostaliśmy do dyspozycji samochód ciężarowy i pieniądze, które pozwoliły kupić w Polsce potrzebne rzeczy oraz przedostać się do Peru. Wliczając w to naszego stara 266, mieliśmy ze sobą jedenaście ton sprzętu i żywności, nawet chleb w puszkach z wojskowych racji.

Uczony przyznaje, że część sprzętu była zabrana z myślą, że nigdy do kraju nie wróci. Już na początku ekspedycji uczestnicy musieli go sprzedać, żeby zdobyć pieniądze choćby na paliwo do samochodu”.

W numerze można przeczytać także artykuły Kingi Nemere-Czachowskiej o badaniach dr. Miłosza Giersza i dr. Patrycji Prządki-Giersz na stanowisku Castillo de Huarmey w Peru (Kokony, lasery i kipu) i o osiągnięciach dr. hab. Jarosława Źrałki i mgr. Wiesława Koszkula podczas prac archeologicznych w Nakum w Gwatemali (Kamień cenniejszy niż złoto). Cykl kończymy artykułem dr. Radosława Palonki o najmłodszych polskich badaniach w dziedzinie archeologii prekolumbijskiej, tzn. pracach prowadzonych przez Instytut Archeologii UJ nad kulturą Indian Peueblo w kanionach Kolorado w USA (Na granicy nauk i nowoczesnych technologii).

Zachęcamy do lektury FA 4/2018 w wydaniu online, a także elektronicznym i drukowanym.

 

Tylko prenumerata zapewnia pełny dostęp do aktualnych numerów „Forum Akademickiego”. Zamówienia na prenumeratę wersji drukowanej FA przyjmujemy pod adresem prenumerata@forumakad.pl:

– prenumerata roczna dla instytucji 219 zł

– prenumerata roczna dla osób indywidualnych 160, 00 zł.

Prenumeratę można też wykupić na dowolny okres.

Prenumerata elektroniczna wyłącznie na naszym portalu https://forumakademickie.pl/prenumerata/

Zapraszamy na naszą stronę internetową http://www.forumakademickie.pl/.

Redakcja


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie