Życie akademickie

Polska nauka w 20-leciu międzywojennym

Opublikowano: 2019-05-08

forum akademickie
Źródło: Akademia Pomorska w Słupsku

25 działających szkół wyższych, w tym wśród szkół publicznych: 5 uniwersytetów i 2 politechniki, 48 tys. studentów, odradzające się życie akademickie i znaczące sukcesy w wielu dziedzinach nauki (od nauk humanistycznych po medycynę i nauki ścisłe) ‒ tak można by w ogromnym skrócie opisać stan polskiej nauki i szkolnictwa wyższego w czasach międzywojnia. Szczegóły prezentuje wystawa, w której otwarciu uczestniczył sekretarz stanu w MNiSW Piotr Müller.

Wystawa „Polska nauka w 20-leciu międzywojennym” prezentuje wybrane sylwetki wybitnych polskich naukowców, którzy wnieśli znaczący wkład do rozwoju polskiej i światowej nauki. Wśród 52 zaprezentowanych postaci polskich naukowców, wynalazców i odkrywców znajdziemy m.in. autora przyjętych na całym świecie oznaczeń grup krwi (0, A, B i AB) ‒ Ludwika Hirszfelda, twórcę nowoczesnej kartografii ‒ Eugeniusza Romera, twórcę metody otrzymywania monokryształów ‒ Jana Czochralskiego, twórcę pierwszych europejskich elektrowni wodnych ‒ Gabriela Narutowicza, twórcę pierwszego mostu spawanego ‒ Stefana Bryłę, wynalazcę peryskopu czołgowego ‒ Rudolfa Gundlacha, współtwórcę walkie-talkie ‒ Henryka Magnuskiego czy przedstawicieli Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Projekt powstał w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystawę otworzyli dziś w Akademii Pomorskiej w Słupsku sekretarz stanu w MNiSW Piotr Müller i JM Rektor AP prof. dr hab. inż. Zbigniew Osadowski.

‒ W ubiegłym roku świętowaliśmy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zaistnienia na nowo na mapie świata, odbudowania państwowości i struktur samorządowych, a także odrodzenia życia naukowego i akademickiego. Uczciliśmy ten jubileusz, wprowadzając reformę, która da środowisku potężny impuls do dalszego rozwoju i uwolni potencjał polskich badaczy, a dziś otwieramy wystawę, która pokazuje, że  w kwestii miejsca Polski na naukowej mapie świata nie mamy się czego wstydzić. Wkład polskich naukowców w rozwój światowej nauki można określić jako niebagatelny. I nie kończy się on, oczywiście, na dwudziestoleciu międzywojennym, by wymienić tu współczesnych nam badaczy, takich jak Aleksander Wolszczan, Grażyna Ginalska czy Olga Malinkiewicz. Nie możemy też zapomnieć o wielu uzdolnionych polskich studentach, których wynalazki z różnych dziedzin już dziś są prezentowane na prestiżowych światowych wystawach. W tej chwili Polska jest w pierwszej dwudziestce krajów świata, jeśli chodzi o poziom osiągnięć naukowych. Jestem przekonany, że już w niedalekiej przyszłości wpływ polskich osiągnięć naukowych na rozwój światowej nauki będzie jeszcze bardziej widoczny ‒ mówił minister Piotr Müller podczas uroczystości.

Wystawę będzie można oglądać także w innych ośrodkach akademickich w całej Polsce.

Źródło: MNiSW

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie