Nagrody

Polskie innowacje docenione na Cyprze

Opublikowano: 2019-05-17

forum akademickie

Cztery złote i jeden srebrny medal zdobyli polscy uczestnicy Globalnego Forum Innowacji w Limassol na Cyprze! Imprezę zorganizował Międzynarodowy Klub Innowacji Archimedes przy wsparciu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA) oraz Ministerstwa Energii Przemysłu Handlu i Turystyki Republiki Cypryjskiej.

Obradom forum, w których udział wzięli przedstawiciele 20 krajów z trzech kontynentów, towarzyszyła wystawa i konkurs wynalazków oraz innowacyjnych technologii. Polską prezentację przygotowała Agencja Promocyjna Inventor sp. z o.o. Do konkursu, który rozegrany został w 12 kategoriach tematycznych, zgłoszono 60 wynalazków, w tym 5 z Polski. Nasze innowacje pochodzące z instytutów badawczych i wyższej uczelni zdobyły cztery złote i jeden srebrny medal oraz nagrodę specjalną.

Wśród nagrodzonych złotymi medalami znalazły się:

  • instalacja do ekstrakcji surowców roślinnych nadkrytycznym ditlenkiem węgla opracowana w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych z Puław (autorzy rozwiązania: dr hab. inż. Edward Rój prof. nadzw., mgr inż. Kazimierz Kozłowski)
  • rozdrabniacz do tworzyw sztucznych z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (autorzy: dr hab. inż. Marek Macko prof. nadzw., prof. dr hab. inż. Józef Flizikowski, mgr Michał Bogdański, mgr Mariusz Lenc)
  • wkład do siedziska wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (autorzy: dr inż. Dariusz Mikołajewski, dr Emilia Mikołajewska)
  • Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (CEBR) stworzone w Instytucie Transportu Samochodowego (autorzy: mgr Maria Dąbrowska-Loranc, mgr Dagmara Jankowska-Karpa, dr Aneta Wnuk).

Medal srebrny otrzymało konsorcjum w składzie Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz niemiecki Instytut Inżynierii Produkcji i Automatyki Fraunhofera IPA za nową generację gruntów pigmentowanych modyfikowanymi pigmentami cynkowymi o doskonałej odporności na czynniki mechaniczne i korozyjne.

Pierwsza edycja Globalnego Forum Innowacji zaowocowała ciekawą wymianą doświadczeń na temat tworzenia i wdrażania innowacji, a towarzyszący imprezie konkurs stał na wysokim poziomie. Dlatego organizatorzy podjęli decyzję o wprowadzeniu imprezy na stałe do kalendarza imprez poświęconych wynalazkom i nowoczesnym technologiom. Kolejna edycja forum odbędzie się w październiku 2020 roku.

Źródło: Inventor

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie