Konkursy

Ponad 12 mln zł na badania nad COVID-19 dla laureatów konkursu NCN

Opublikowano: 2020-05-14

forum akademickie

Ponad 12 mln zł na badania nad COVID-19 otrzymają w sumie zespoły wyłonione w konkursie Narodowego Centrum Nauki. Ich badania przyczynią się do zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, a także udoskonalenia testów diagnostycznych, poszukiwania nowych leków i łagodzenia społecznych skutków pandemii. 

Ogłoszony pod koniec marca konkurs Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19 przeprowadzono w iście ekspresowym tempie. Na złożenie wniosków naukowcy mieli jedynie dwa tygodnie, zaś ocena została wykonana zaledwie w miesiąc. Pomimo tak krótkiego terminu naboru, konkurs cieszył się dużą popularnością, w związku z czym zdecydowano się na zwiększenie budżetu, który pierwotnie wynosił 10 mln zł. Złożono 262 wnioski na łączną kwotę ponad 140 mln zł, z czego do oceny merytorycznej skierowano 259. Finansowanie na łączną sumę ponad 12 mln zł przyznano 19 projektom z 12 instytucji, najwięcej z Uniwersytetu Warszawskiego (4) i Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (3). W naukach o życiu finansowanie otrzymało 12 projektów, w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce – 4, zaś w naukach ścisłych i technicznych – 3.

Najwięcej środków – blisko 1,6 mln zł – otrzymał prof. dr hab. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej na projekt „Retargetowanie znanych leków w kierunku proteaz uczestniczących w rozwoju choroby COVID-19”. Jego celem jest przeszukanie biblioteki kilku tysięcy zaakceptowanych przez FDA i inne agencje leków wobec pięciu proteaz (ACE2, TMPRSS2, katepsyn B i L, SARSCoV-2-PLpro) w celu znalezienia cząsteczek, które mogą hamować którąkolwiek z tych proteaz zaangażowanych w inwazję SARS-CoV-2 i rozwój COVID-19. Identyfikacja takich cząsteczek natychmiast dostarczy informacji o kandydatach do retargetowania leków.

– Uzyskane wyniki będą mogły być natychmiast wykorzystane przez lekarzy do badań nad retargetowaniem leków, ale także przez wirusologów do pracy nad modelami wirusów w celu lepszego zrozumienia mechanizmu ich działania. Co więcej, wiodące struktury zidentyfikowane dla każdego enzymu mogą być bardzo przydatne dla chemików medycznych oraz do obliczeń in silico i dokowania w celu dalszej optymalizacji struktury, co może skutkować opracowaniem nowych struktur leków. Ponadto biologowie molekularni i biologowie mogą wykorzystać te informacje do zbadania interakcji między lekiem a docelowym enzymem – tłumaczy prof. Drąg.

Inne wyłonione w konkursie projekty dotyczą m.in. wpływu pandemii COVID-19 na chęć zaangażowania się na rzecz problemów społecznych, błędów w spostrzeganiu i podejmowaniu ryzyka w czasach koronawirusa, szybkich i łatwych testów na obecność SARS-CoV-2 z użyciem narzędzi CRISPR i ograniczenia śmiertelności w przebiegu COVID-19 poprzez poszukiwanie mechanizmów i metod terapii zespołu burzy cytokinowej.

MK

Wyniki konkursu

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie