Szkoły wyższe

Ponad 700 eksponatów w darze dla Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego

Opublikowano: 08.11.2017

forum akademickie
Meteoryt Brahin. Fot. J. Kupryjanowicz

745 różnych minerałów i skamieniałości oraz 40 meteorytów i tektytów. O taką kolekcję wzbogaciło się Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Dar przekazała dwójka białostoczan – Irena i Jan Data.

Zbiór podarowanych minerałów i skamieniałości jest niezwykle różnorodny. Wśród najcenniejszych okazów – kolorowe, pasiaste agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji, z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii. Ponadto do Centrum trafiły m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego bardzo cieszą się także z przekazanych   meteorytów oraz tektytów – bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię.

– Do tej pory nie mieliśmy w naszych zbiorach pozostałości ciał niebieskich. Podarowane meteoryty staną się więc zaczątkiem nowej kolekcji. Gablota na tę kosmiczną materię już czeka – mówi Wiesław Mikucki, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Darczyńcy, Irena i Jan Data, są geologami. Część eksponatów do swojej kolekcji znaleźli sami, większość zakupili. Mają nadzieję, że teraz zbiór będzie służył powszechnej edukacji przyrodniczej. W imieniu władz Uniwersytetu w Białymstoku za przekazane dary podziękowała im profesor Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki.

Podarowane eksponaty zostaną teraz opisane przez pracowników Centrum i przygotowane do ekspozycji. W 2018 roku przez 6 miesięcy będą prezentowane na wystawie czasowej. Potem wybrane okazy można będzie oglądać na stałe w ramach wystawy Minerały i skały.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. W czerwcu 2015 roku Centrum przeniosło  się do nowego, przestronnego budynku w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m2  prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych (Przyroda północno-wschodniej Polski;  Skamieniałości z osadów polodowcowych; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja naczyniowych roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi – zarys dziejów) oraz rozmaite wystawy czasowe, a także hodowle terraryjne.

W siedzibie Centrum znajduje się też Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie (do czasu wybudowania nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej).

Katarzyna Dziedzik

Agat diopaz. Fot. J. Kupryjanowicz


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie