Badania

Poszukiwany: mężczyzna, wiek 30–40 lat…

Opublikowano: 2019-04-19

forum akademickie
Źródło: www.antropo.uni.wroc.pl

Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczynają nowe badania w ramach projektu „Poziom maskulinizacji jako sygnał potencjału antyoksydacyjnego mężczyzn”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Głównym celem badania jest sprawdzenie, czy – zgodnie z założeniami hipotez ewolucyjnych – cechy twarzy i ciała u mężczyzn, zależne od poziomu testosteronu, są związane ze zdrowiem i ogólną kondycją organizmu. W związku z tym, naukowcy poszukują zdrowych mężczyzn, w wieku 30–40 lat, chętnych do udziału w badaniu. W projekcie mogą wziąć udział zarówno mężczyźni prowadzący bardziej aktywny tryb życia, jak i mężczyźni, którzy nie uprawiają aktywności fizycznej.

Udział w badaniu to świetna okazja dla mężczyzn z Wrocławia i okolic, żeby dokładnie poznać swój organizm, skontrolować stan zdrowia, wykonując szereg bezpłatnych badań i pomiarów, a jednocześnie pomóc wrocławskim naukowcom w przeprowadzeniu interesujących i nowatorskich badań naukowych z dziedziny biologii ewolucyjnej. Wszyscy uczestnicy otrzymają komplet badań laboratoryjnych, wyników pomiarów antropometrycznych i fizjologicznych.

Udział w badaniu pozwoli:

  • skontrolować ogólny stan zdrowia, na podstawie szeregu badań morfologicznych i biochemicznych krwi (m.in. morfologia krwi, profil lipidowy, enzymy wątrobowe, kreatynina, poziom glukozy na czczo, insuliny, hemoglobiny glikowanej, TSH, markerów stanu zapalnego);
  • precyzyjnie zmierzyć skład ciała (zmierzyć ilość trzewnej i podskórnej tkanki tłuszczowej, ilość masy mięśniowej i wody w organizmie); w badaniu wykorzystywany jest profesjonalny analizator medyczny, niedostępny w klubach sportowych czy gabinetach dietetycznych;
  • wykonać oznaczenia poziomu hormonów płciowych (wolny i całkowity testosteron);
  • ocenić nosicielstwo gronkowca złocistego w nosie i/lub gardle;
  • sprawdzić funkcjonowanie układu odpornościowego, w tym ilość całkowitych przeciwciał IgG, oraz jak silnie organizm reaguje na podanie szczepionki;
  • oraz wykonać badanie spirometryczne płuc, oceniające funkcjonowanie układu oddechowego.

Część uczestników będzie miała również szansę na wzięcie udziału w próbie wysiłkowej na ergometrze rowerowym oraz pomiarze VO2.

Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny i wymaga jedynie zaangażowania i precyzyjnego przestrzegania wyznaczonych terminów wizyt. Badanie składa się z obowiązkowych dwóch etapów (dwóch wizyt) odbywających się w odstępie miesiąca. Część uczestników zostanie również zaproszona na dodatkową wizytę, odbywającą się 24 godziny po pierwszej. Badania odbywają się zawsze w godzinach porannych (7:00-7:30) w wyznaczonych przez badaczy terminach. Na wszystkie wizyty należy zgłosić się na czczo, z uwagi na pobieraną krew do badań i pomiar składu ciała (szczegółowe informacje otrzymają Panowie po zakwalifikowaniu się do udziału w badaniu).

Chęć uczestnictwa należy zgłosić poprzez formularz internetowy.

MK

 

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie