Badania

Powstanie elektroniczny system do badania wirusa SARS

Opublikowano: 2020-05-26

forum akademickie
Fot. Krzysztof Krzempek

Elektroniczna platforma analityczna do bardzo czułego badania wirusa SARS, odpowiedzialnego za obecną pandemię COVID-19, powstanie na Politechnice Gdańskiej. Stworzy ją interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierownictwem prof. Roberta Bogdanowicza.

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej i przy wsparciu specjalistów od modelowania komputerowego z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) stworzą impedancyjną platformę pomiarową (iCovid), która posłuży do badania mechanizmów atakowania ludzkich komórek przez wirusa SARS-CoV-2. Prace będzie pilotował dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. PG (na fot.), zastępca kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki PG. Badacze wykorzystają do tego specjalne elektrody zbudowane z bardzo małych kawałków diamentów, z którymi połączą receptor ACE2, wykorzystywany przez wirusa do inwazji ludzkich komórek. Właściwości takiego układu, w tym jego zdolność do przesyłania zmiennych sygnałów elektrycznych, zmieniają się, gdy receptor wiąże całe wirusy, a nawet ich fragmenty. W ten sposób będzie można bardzo precyzyjnie zbadać, w jaki sposób wirus wykorzystuje różne białka do wiązania i atakowania komórek. To pozornie proste zadanie będzie wymagało wielu innowacyjnych sposobów podejścia oraz prototypowania w celu osiągnięcia wymaganej czułości i selektywności.

Oprócz opracowania elektronicznego narzędzia do badania potencjalnych nowych leków na COVID-19, naukowcy wykorzystają również opracowaną platformę do sprawdzania, które metody skutecznie inaktywują wirusa SARS w ślinie i wymazach z nosa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wirus w próbkach wysyłanych obecnie do badań laboratoryjnych jest zbierany i transportowany w formie żywej i aktywnej, co grozi możliwością zarażenia personelu w laboratoriach diagnostycznych.

Wniosek zespołu z Politechniki Gdańskiej zajął bardzo wysokie 7. miejsce w liście rankingowej konkursu „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”. Spośród 262 zgłoszeń Narodowe Centrum Nauki wyłoniło 19 projektów, których autorzy otrzymają dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 12 mln zł. Politechnika Gdańska dostanie 536 400 zł.

źródło: PG


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie