Sprawy nauki

Poznań będzie gościć historyków z całego świata

Opublikowano: 2019-06-25

forum akademickie

Poznań będzie gospodarzem XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych. Wydarzenie odbywa się co pięć lat w różnych częściach świata. W przyszłym roku do stolicy Wielkopolski przyjedzie 2,5 tys. wybitnych historyków z całego globu. 

Organizatorem kongresu jest Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych – stowarzyszenie historyków z całego świata powołane do życia w Genewie w 1926 roku. Pierwszy odbył się w roku 1900 w Paryżu. Podczas ostatniego, w 2015 roku w chińskim Jinan, Poznań wygrał rywalizację o tytuł miasta-gospodarza w 2020 roku z fińskim Tampere i Atenami. Jak dotąd wydarzenie to zostało zorganizowane w Polsce tylko raz: w 1933 roku w Warszawie.

Podczas kongresu, który zaplanowano na 23–29 sierpnia, odbędzie się ponad 100 różnorodnych paneli tematycznych, sesji specjalistycznych i dyskusji  poświęconych ważnym zagadnieniom we wszystkich epokach od starożytności do współczesności. Historycy debatować będą w ramach całodniowych tzw. „wielkich tematów” (Major Themes), np. przeplatających się ze sobą dziejów ludzi i zwierząt, problemom tożsamości w starożytności oraz pojęć „państwo” i „naród”, a także w ramach krótszych sesji dotyczących m.in. historii Bliskiego Wschodu, dziejów religii i polityki czy globalnego zjawiska „lat sześćdziesiątych”.

Na poznańskim kongresie po raz pierwszy odbędzie się tzw. Research Forum, podczas którego uniwersytety, instytuty badawcze i fundacje będą mogły zaprezentować realizowane i wspierane projekty badawcze. Kongresowi będą również towarzyszyć Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.

– Dla poznańskiego środowiska naukowego kongres będzie wspaniałą okazją wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z najwybitniejszymi przedstawicielami nauk historycznych z całego świata. Dzięki temu wydarzeniu będziemy mieć możliwość zaprezentowania Poznania jako ważnego ośrodka badań historycznych. Zadbamy o najwyższy poziom organizacji kongresu, ponieważ jest to także istotny aspekt umiędzynarodowienia naszej uczelni – mówi rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr hab. Andrzej Lesicki, prof. UAM.

Uroczystość wręczenia Światowej Nagrody Historycznej uświetni koncert Łukasza Kuropaczewskiego, Macieja Frąckiewicza i Bartłomieja Millera. Artyści wystąpią 26 sierpnia w Teatrze Polskim. Koordynatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Łukasz Kuropaczewski to wybitny gitarzysta klasyczny, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w polskich i zagranicznych konkursach. Jest prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 12 lat także dyrektorem artystycznym Festiwalu Akademia Gitary. Maciej Frąckiewicz uznawany jest za jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia i jednego z najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu. Na scenie zaprezentuje się także Bartłomiej Miler – wybitny perkusista współpracujący z Poznańską Filharmonią, doktorant Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Polski lokalny Komitet Organizacyjny tworzą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. W jego skład wchodzą przedstawiciele tych instytucji, a także Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Historii Polski, władz regionalnych i miejskich. Jego współprzewodniczącymi są prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM, i prof. Tomasz Schramm, Przewodniczący KNH PAN.

Źródło: UAM


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie