Życie akademickie

Pracownik UMCS zdobył Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018

Opublikowano: 12.07.2018

forum akademickie

Karol Pomykała, asystent w Zakładzie Wypukłodruku na Wydziale Artystycznym UMCS, otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018 za pracę „Jeden kierunek | One Direction”. Nagrodę wręczył mu wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podczas uroczystej ceremonii Międzynarodowego Triennale Grafiki w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Instalacja laureata przedstawia szereg powtarzanych w nieskończoność postaci pozbawionych cech indywidualnych. „Dzięki okularom VR widz przenosi się całkowicie w sam środek tłumu, ginąc w nim i stając się częścią instalacji. Pozwala to odbiorcy odczuć niemal namacalnie przytłoczenie i bezradność jednostki.  Instalacja jest połączeniem grafiki tradycyjnej wykonanej w technice linorytu ze współczesną technologią reprezentowaną przez rzeczywistość wirtualną. To zderzenie aktualnego z wirtualnym, przeniesienie dwuwymiarowej, analogowej grafiki do trójwymiarowego świata wygenerowanego komputerowo. Zabieg ten ma na celu głębsze wciągnięcie widza w wykreowany świat i służy intensyfikacji odbioru” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Międzynarodowe Triennale Grafiki to impreza artystyczna organizowana od 1966 roku, początkowo jako Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie. Jest to nie tylko prestiżowy konkurs, ale także wiele wystaw, spotkań, warsztatów i debat, które przybliżają odbiorcom obraz współczesnej grafiki. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.triennial.cracow.pl.

6 lipca 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie odbył się wernisaż wystawy głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018 – „Immersed in Images / Zanurzeni w obrazach”. W ramach wystawy zaprezentowanych zostało 257 prac autorstwa 115 twórców z 29 krajów świata, dzięki czemu możliwe było stworzenie okazałej przestrzeni dialogu międzykulturowego, który aktualizuje się w formach wizualnych i różnorodności estetyk preferowanych przez twórców ze wszystkich zakątków świata. Wystawa stawiała pytania o pogranicza medium graficznego, problematyzując relację pomiędzy grafiką i rzeźbą, instalacją, malarstwem czy sztuką wideo. Ekspozycja będzie czynna do 26 sierpnia br.

Karol Pomykała ukończył studia na kierunku grafika na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom uzyskał w Zakładzie Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szymanowicza. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Wypukłodruku na UMCS w Lublinie oraz jako art director w Saatchi & Saatchi w Warszawie. Zajmuje się głównie grafiką warsztatową, zwłaszcza linorytem, grafiką projektową i reklamową. Pod jego kierunkiem studenci grafiki UMCS stworzyli największy drzeworyt w Polsce z okazji 150. rocznicy urodzin patronki uczelni, Marii Curie-Skłodowskiej.

Katarzyna Skałecka
Biuro Prasowe UMCS


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie