Szkoły wyższe

Praktyczna nauka medycyny

Opublikowano: 21.05.2018

forum akademickie
Źródło: www.wroclaw.pl

11 maja oficjalnie zostało otwarte Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest ono uznawane za przełom w dydaktyce uniwersyteckiej.

– Od wielu lat byliśmy przekonani, że studia muszą stać się bardziej praktyczne, a zajęcia prowadzone w CSM oznaczają zmianę praktyki dydaktycznej również pod względem mentalnym – mówił podczas uroczystości otwarcia CSM prorektor ds. rozwoju uczelni prof. Jacek Szepietowski.

Centrum Symulacji Medycznej mieści się w zabytkowych wnętrzach czterokondygnacyjnego budynku pochodzącego z XIX-wieku. Poprzednio znajdowały się w nim szpitalna pralnia, kuchnia i stołówka. W sześciu salach tzw. wysokiej wierności znajdują się: blok operacyjny, sala intensywnej terapii dla noworodków, dzieci i dorosłych, szpitalny oddział ratunkowy, sala porodowa, symulator karetki pogotowia ratunkowego oraz sala pielęgniarska. Studenci będą mieli możliwość sprawdzać swoje umiejętności w praktyce, każda z sal wyposażona bowiem została w sprzęt, jaki znajduje się w normalnie działającym szpitalu. Ogromną zaletą CSM jest także możliwość pracy w interdyscyplinarnych zespołach – studenci muszą zmierzyć się nie tylko z samym wyzwaniem medycznym, ale też nauczyć współpracy. Podczas zajęć w Centrum każdy student będzie miał szansę uczestniczyć w scenariuszu symulacyjnym i pracować bezpośrednio z fantomem. Są one w stanie odtworzyć niemal każdą ludzką reakcję, od zwężania i rozszerzania źrenic oraz wodzenia wzrokiem za palcem, przez pocenie, obrzęk języka czy sinienie, po najbardziej podstawowe, związane z pomiarem tętna lub ciśnienia.

Najbardziej zawansowany symulator obecny w CSM został wyposażony w sztuczne płuco, dzięki czemu jest w stanie realistycznie symulować proces oddychania. Posłuży przede wszystkim nauce znieczulenia ogólnego. Centrum posiada także salę wirtualnej rzeczywistości, w której na symulatorach studenci mogą np. uczyć się wykonywać badania USG oraz przeprowadzać symulowane operacje z zakresu laparoskopii, endoskopii oraz zabiegów na naczyniach krwionośnych. Nauka w warunkach symulowanych będzie jednak wyłącznie uzupełnieniem pracy z pacjentami podczas zajęć klinicznych. W centrum jednocześnie będzie mogło odbywać zajęcia 381 studentów.

Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w pełnym wymiarze rozpoczną się w przyszłym roku akademickim 2018/2019.

Koszt inwestycji „Przebudowa budynku byłej kuchni i stołówki wraz ze zmianą sposobu użytkowania na Centrum Symulacji Medycznej UM we Wrocławiu” wyniósł 22,9 mln zł, natomiast wartość projektu „Rozwój dydaktyki w Centrum Symulacji Medycznej we Wrocławiu” (zakup wyposażenia CSM) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, to 17,8 mln zł.

JK

(źródło: UM Wrocław)


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie