Badania

Prestiżowy grant dla instytutu PAN na badania w dziedzinie nutrigenomiki

Opublikowano: 2020-07-09

forum akademickie
Źródło: IRZiBŻ PAN

Centrum Doskonałości zajmujące się nutrigenomiką powstanie w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Jednostka zdobyła na ten cel grant wartości 2,5 mln euro w konkursie ERA Chairs w programie Horyzont 2020.

Realizacja 6-letniego projektu „Welcoming ERA Chair to Centre of Excellence in nutrigenomics for optimising health and well-being” (WELCOME2) rozpocznie się 1 października 2020 r. Jego efektem będzie powołanie w Instytucie interdyscyplinarnego centrum doskonałości w badaniach wykorzystujących narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.

– Projekt jest sposobem na wzmocnienie integracji badań prowadzonych w obu oddziałach Instytutu: Oddziale Nauk o Żywności i Oddziale Biologii Rozrodu. Jest w pewnym zakresie kontynuacją projektu, jaki otrzymaliśmy z programu WELCOME Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego początkowo nieprzewidywanym efektem była taka integracja. Stąd nazwa WELCOME2 – tłumaczy prof. dr hab. Mariusz K. Piskuła, dyrektor IRZiBŻ PAN i koordynator projektu.

Podstawą tego działania będzie zatrudnienie światowej klasy naukowca i zarazem managera nauki oraz powołanie nowej grupy badawczej, która będzie jednocześnie brała udział w innowacyjnym kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych, prowadzonej przez IRZiBŻ PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.

IRZiBŻ PAN jest jednym z 2 polskich, wśród 20 europejskich, laureatów, którzy uzyskali prestiżowy grant ERA Chairs w 2020 r. Jego realizacja pozwoli na przeprowadzenie w Instytucie kosztownych zmian strukturalnych prowadzących do stworzenia warunków pracy badawczej w środowisku międzynarodowym, w standardach oczekiwanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Znacznie też wzmocni przewagę Instytutu w perspektywie programu ramowego Horyzont Europa.

– WELCOME2 pozwoli nam zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność Instytutu, a tym samym rozwinąć istniejące już strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i stać się pożądanym członkiem międzynarodowych konsorcjów badawczych. Te procesy będą dodatkowo wspierane takimi działaniami w obszarze otwartej nauki, jak szerokie udostępnianie wyników badań naukowych w ramach działania „Science as public good” czy powołanie „Rising Managers Academy” przygotowującej przyszłych liderów nauki – dodaje prof. Piskuła.

Projekty z programu ERA Chairs mają za zadanie oddziaływać również na rozwój regionu, w którym są realizowane, zarówno w sferze zarządzania i prowadzenia badań, jak i innowacyjności. W historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie 7 projektów.

źródło: KPK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie