Szkoły wyższe

Prof. Bogusław Machaliński nadal rektorem PUM

Opublikowano: 2020-03-18

forum akademickie
Źródło: www.machalinski.pl

Prof. Bogusław Machaliński będzie drugą kadencję rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory rektora w PUM odbyły się we wtorek 17 marca. Uprawnionych do głosowania było 297 elektorów. W posiedzeniu wzięło udział 220 z nich. Wszyscy oddali ważne głosy. Kandydaturę prof. Machalińskiego poparło 206 osób, 13 było przeciw, jedna się wstrzymała.

Prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński kieruje uczelnią od 2016 roku. W latach 2005–2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Lekarskiego. Obecnie jest szefem Katedry Fizjopatologii i Zakładu Patologii Ogólnej oraz ordynatorem Oddziału Transplantacji Szpiku w szczecińskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1. Zajmuje się badaniami komórek macierzystych, posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych (I st. i II st.), transplantologii klinicznej i hematologii. Posiada bogate doświadczenie w kierowaniu projektami badawczymi finansowanymi przez KBN, NCN, NCBiR i UE, jest autorem lub współautorem ponad 260 publikacji (większość anglojęzycznych). Bierze udział w pracach wielu międzynarodowych towarzystw i czasopism naukowych.

Do swoich sukcesów zalicza m.in. uruchomienie najnowocześniejszego Centrum Symulacji Medycznej z 35 salami dydaktycznymi, m.in. blokiem operacyjnym, salą intensywnej terapii, szpitalnym oddziałem ratunkowym, symulatorem ambulansu, salą porodową, salą opieki pielęgniarskiej. W czerwcu ub. roku PUM otrzymał z budżetu państwa 590 mln zł na wybudowanie i stworzenie Centrum Medycyny Translacyjnej, Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, Ponadregionalnego Centrum Chirurgii Nowotworów Głowy i Szyi. Pod względem efektywności naukowej w 2019 roku PUM zajął trzecie miejsce wśród wszystkich uczelni wyższych w Polsce (za UW i UJ). W rankingu „Perspektyw” z roku na rok poprawia swoją lokatę: w 2019 – był 18.

Na swojej stronie internetowej prof. Machaliński zaprezentował wizję uniwersytetu, który miałby cieszyć się zasłużoną renomą nie tylko w grodzie Gryfa. „Najpierw trzeba postawić uczciwą, opartą na faktach diagnozę, potem należy wybrać optymalną metodę leczenia, a w dalszej kolejności – skutecznie ją zastosować. Wypracowanie właściwej diagnozy i dostosowanie adekwatnej terapii wymaga nie tylko doświadczenia, ale i czasu oraz zaangażowanej grupy osób…” – napisał.

MK, źródło: www.machalinski.pl


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie