Szkoły wyższe

Prof. Jarosław Mamala będzie się ubiegał o fotel rektora PO

Opublikowano: 2020-01-27

forum akademickie
Źródło: Facebook/Jarosław Mamała

Prof. Jarosław Mamala z Politechniki Opolskiej, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, zadeklarował start w wyborach na rektora uczelni, które odbędą się 31 marca. 

Od października ub. roku opolską uczelnią kieruje prof. Marcin Lorenc, wybrany w wyborach uzupełniających, których przeprowadzenie stało się konieczne po śmierci prof. Marka Tukiendorfa. W tym roku Politechnikę Opolską, podobnie jak kilkadziesiąt innych uczelni, czekają wybory na pełną kadencję 2020–2024. Ubieganie się o fotel rektora zapowiedział już dr hab. inż. Jarosław Mamala, prof. PO.

„Jestem patriotą Politechniki Opolskiej i człowiekiem bardzo rodzinnym, a uczelnia to właśnie mój drugi dom. Żyję jej sprawami i pracuję tu tyle lat, że dziś, w tym trudnym czasie, wiem jak nią pokierować” – napisał na swoim profilu na Facebooku. Dołączył link do wywiadu w Nowej Trybunie Opolskiej, w którym mówi m.in. o tym, że „Politechnika Opolska jest w okresie głębokiej transformacji, dostosowania do wymogów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, co wymaga efektywnego zarządzania, a stoi niemal nad przepaścią. Czas na zmianę stylu kierowania” oraz o swoim programie, który ma być „skoncentrowany wokół pozytywnego ładunku emocji i znaczenia, jakie niesie ze sobą słowo i jednocześnie akronim N.A.U.K.A.”.

Prof. Jarosław Mamala jako nauczyciel akademicki jest związany z Politechniką Opolską od 1996 roku. Obecnie pracuje w Katedrze Pojazdów na Wydziale Mechanicznym PO. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z przepływem mocy w układach napędowych pojazdów. Od 2012 roku pełni także funkcję prezesa zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Pod koniec lat 90. XX wieku pracował w sektorze automotive, pełniąc m. in. funkcję dyrektora ds. technicznych. W latach 2002–2017 koordynował w Katedrze Pojazdów Politechniki Opolskiej laboratoria techniczne. Jest autorem i współautorem pięciu monografii, a także około 180 publikacji naukowych, w tym Problems in assessing road vehicle drivability parameters determined with the aid of accelerometer, wydanej w prestiżowej książce w SAE Transactions w USA w tomie Journal of Passenger Cars-Mechanical Systems. Ma uznanych 8 patentów przez Urząd Patentowy w Polsce. Zrealizował kilkadziesiąt wspólnych z sektorem automotive projektów naukowych, w tym 18 współfinansowanych ze środków pochodzących z funduszy europejskich.

MK, źródło: NTO, Wikipedia

Komentarze (1)

  1. Czytelnik pisze:

    Szanowna Redakcjo, proszę nie wprowadzać w błąd opinii publicznej, gdyż p. Jarosław Mamala póki co jest dr hab. inż., prof. uczelni (Politechniki Opolskiej). W treści artykułu podano, że jest On profesorem nauk technicznych, co nie jest prawdą, a osoby posiadające tytuł naukowy mogą poczuć się urażone.


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie