Życie akademickie

Prof. Marcin Pałys z d.h.c. Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego

Opublikowano: 2020-07-02

forum akademickie
Źródło: www.uw.edu.pl

Senat Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Marcinowi Pałysowi, rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość planowana jest we wrześniu na Ukrainie.

Wcześniej doktoratem honoris causa przykarpackiej uczelni honorowani byli również poprzedni rektorzy UW: prof. Piotr Węgleński oraz prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Jak tłumaczy prof. Igor Celenda, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, najwyższa godność akademicka dla prof. Pałysa jest wyrazem wdzięczności za jego zaangażowanie w jeden z najważniejszych strategicznych projektów, nie tylko w relacjach obu uczelni, ale również sąsiadujących ze sobą krajów. Chodzi o odnowienie byłego Obserwatorium UW na górze Pop Iwan w Czarnogórze. Ma ono się stać potężnym naukowym ośrodkiem, ale też symbolem bratnich więzi Ukraińców i Polaków.

Odbudowa Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na szczycie góry Pop Iwan, w paśmie Czarnohory zachodniej Ukrainy, rozpoczęła się w 2012 roku. Otwarto je tuż przed wybuchem II wojny światowej, która przerwała jego działalność. Budynek przez lata niszczał. W projekt renowacji zaangażowany jest Uniwersytet Warszawski i Przykarpacki Uniwersytet w Iwano-Frankiwsku. Obydwa uniwersytety utworzyły partnerstwo z jednostkami ratownictwa górskiego z Polski i Ukrainy (GOPR-Bieszczady, DSNS) i wspólnie realizują projekt budowy stacji ratownictwa górskiego na szczycie Popa.

– Współpraca uniwersytetów będzie się rozszerzać. Jej nowym polem będzie na pewno wspólne tworzenie Międzynarodowego Centrum Naukowego „Obserwatorium” na Górze Pop Iwan – zapowiada Jan Tygielski z zespołu PIMReC, który koordynuje prace związane z odbudową Obserwatorium.

Na szczycie Popa Iwana miały odbyć się uroczyste obchody 30-lecia unijnego programu Interreg. Jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Być może uda się je zrealizować w przyszłym roku.

– Jesteśmy doceniani jako jeden z najdalszych punktów, gdzie dotarło unijne wsparcie strukturalne – wyjaśnia Jan Tygielski.

W przygotowaniu jest też wniosek grantowy do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na przeprowadzenie kwerend, badań i kompleksowe opisanie historii obserwatorium na Popie Iwanie od pierwszego pomysłu projektowego, otwarcie 29 sierpnia 1938 r. i działalność do 17 września 1939 r., przez okres wojny, czasy ZSRR, aż po współczesną odbudowę.

Dr hab. Marcin Pałys, prof. UW, jest rektorem stołecznej uczelni od 2012. W 2016 roku objął przewodnictwo Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich. W latach 2008–2012 był prorektorem UW ds. rozwoju i polityki finansowej. Wcześniej pełnił m.in. funkcję prodziekana Wydziału Chemii. W kadencji 2019–2023 zasiada w zarządzie European University Association.

Ukończył Wydział Chemii UW. Zaraz po studiach, w 1987 roku, związał się zawodowo ze swoją Alma Mater. Rozprawę doktorską obronił w 1992 roku w University of Twente (Enschede, Holandia). W 2005 roku uzyskał habilitację. Do jego głównych zainteresowań naukowych należą: chemia nieorganiczna i fizyczna, w szczególności badanie złożonych zjawisk transportu w układach elektrochemicznych oraz zastosowanie metod sztucznej inteligencji w chemii.

W 2016 roku został odznaczony francuskim Narodowym Orderem Zasługi w randze oficera, a dwa lata wcześniej estońskim Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej IV klasy.

MK, źródło: UW

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie