Szkoły wyższe

Prof. Marek Masnyk wystartuje w wyborach na rektora UO

Opublikowano: 2020-01-30

forum akademickie
Źródło: www.uni.opole.pl

Prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, zgłosił zamiar ponownego ubiegania się o to stanowisko. Wybory na UO odbędą się 7 kwietnia.

„Spodziewam się, że zostanę zgłoszony jako kandydat na rektora UO na kolejną kadencję” – powiedział w rozmowie z Radiem Opole prof. Marek Masnyk. Rektorem opolskiej uczelni prof. Masnyk został w 2016 roku, pokonując wówczas dr. Adama Szymańskiego, byłego pracownika Instytutu Historii UO, stosunkiem głosów 90:3. W trakcie audycji w opolskiej rozgłośni podsumował mijającą kadencję: W roku akademickim 2018/2019 zajęliśmy 7. miejsce w rankingu uczelni polskich, jeśli chodzi o internacjonalizację, czyli możliwość korzystania z wyjazdów zagranicznych przez pracowników i studentów w ramach programów Erasmus i Erasmus Plus. W tym roku przyjęliśmy sporą liczbę studentów już nie tylko z Ukrainy. Przyjechała też spora grupa z Chin. Dziś na uniwersytecie studiuje prawie 900 studentów zagranicznych.

W ubiegłym roku opolska uczelnia świętowała jubileusz 25-lecia istnienia. W czerwcu powołano Wydział Lekarski. Niepowodzeniem zakończyły się trwające od 2016 roku rozmowy o połączeniu UO z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu.

Wśród wyzwań na kolejne czterolecie rektor zapowiedział m.in. budowę Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w podopolskim Prószkowie oraz budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

Prof. Marek Masnyk jest szóstym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, a dziewiętnastym – jeśli liczyć również poprzedniczkę UO, czyli Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Z uczelnią związany jest od czasów studenckich: po maturze podjął studia na kierunku historia w WSP. Zaraz po nich znalazł pracę na WSP. Przez 6 lat był dziekanem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego, przez 8 – prorektorem uczelni. Specjalizuje się w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku. Jego zainteresowania naukowe dotyczą polsko-niemieckiego pogranicza etniczno-językowego, problematyki Śląska w polskiej myśli politycznej, a także historii społecznej i politycznej Śląska w XIX i XX wieku. Aktualnie prowadzi badania nad miejscem Śląska – historycznie ukształtowanego makroregionu na styku kilku narodów i państwowości, zróżnicowanego kulturowo i etnicznie w myśli i działalności lokalnych przywódców narodowych.

Źródło: radio.opole.pl, perspektywy.pl

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie