Szkoły wyższe

Prof. Martin Witt doktorem honoris causa UMP

Opublikowano: 2019-07-05

forum akademickie
Źródło: www.ump.edu.pl

Profesor Martin Witt otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uroczystość odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP.

Profesor Martin Witt, którego akademicka kariera związana była z Uniwersytetami w Tybindze i Dreźnie, obecnie pracuje w Katedrze Anatomii Uniwersytetu w Rostocku. Jest wybitnym morfologiem, znawcą obrazowania komórek i tkanek w różnych odmianach mikroskopii świetlnej oraz elektronowej.

– Potrafi w niezrównany sposób uwidocznić garnitur białek w komórkach i tkankach przy użyciu wydawałoby się klasycznych technik immunohistochemicznych. Jest mistrzem dokumentacji obrazu. Niezrównanym znawcą techniki immuno-gold łączącej w sobie osiągnięcia biologii molekularnej z obrazowaniem w mikroskopie transmisyjnym (…) Większość swojego zawodowego życia poświęcił analizie budowy i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Szczególnym obszarem jego zainteresowań są struktury węchomózgowia oraz molekularne podstawy funkcjonowania węchu i smaku  w chorobach neurodegeneracyjnych (…) Zawsze chętnie dzielił się i dzieli nadal swoim doświadczeniem i umiejętnościami (…) Z możliwości wyjazdów i staży skorzystało 6 pracowników naszej uczelni, możliwym było powstanie kilkudziesięciu prac naukowych oraz stworzenie u nas unikalnego zespołu zaangażowanego w doświadczalną angiologię – zasługi prof. Witta wymieniał w swojej laudacji prof. Michał Nowicki.

Prof. Martin Witt wielokrotnie podkreślał swoje związki z Polską, a w szczególności z UMP. Od lat pomaga środowisku anatomów, histologów, angiologów i neurologów. Wielokrotnie prowadził wykłady dla studentów i lekarzy oraz promował pracowników uczelni za granicą.

– Jest naszym przyjacielem i to poczytujemy sobie za zaszczyt – mówił prof. Zbigniew Krasiński, dziekan Wydziału Lekarskiego II, gdzie przeprowadzono postępowanie. – Zostaje Pan formalnie członkiem społeczności naszego uniwersytetu, na którym ma Pan tak wielu przyjaciół.

Choć profesor Martin Witt nigdy nie miał polskich korzeni, to swoje losy na trwałe związał z Polską. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych poślubił krakowiankę Hannę Kozińską, związaną do dziś z Uniwersytetem Jagiellońskim. Poprzez związki rodzinne nauczył się nie tylko mówić po polsku, ale zaczął interesować się sprawami polskimi. W uroczystości nadania tytułu towarzyszyły mu żona i jedna z córek.

Helena Czechowska, źródło: UMP


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie