Życie akademickie

Prof. Piotr Tryjanowski doktorem honoris causa Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego

Opublikowano: 2019-11-28

forum akademickie
Źródło: www.skylark.up.poznan.pl

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu otrzymał tytuł doktora honoris causa Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze.

Prof. Tryjanowski ukończył Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie się również doktoryzował i habilitował. W 2007 roku został profesorem nauk biologicznych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół ekologii behavioralnej, wpływu klimatu, ptaków krajobrazu rolniczego oraz ekologii miast.

– Otrzymanie tytułu doktora honoris causa jest dla mnie wielkim zaszczytem i uznaniem dla mojej pracy naukowej, głównie w ekologii i zoologii, ale przecież z odniesieniami do paru innych zagadnień – mówił podczas ceremonii prof. Tryjanowski. – Moje osiągnięcia naukowe były możliwe, ponieważ zawsze uwielbiałem czytanie książek i rozmowy z przyjaciółmi; zawsze też miałem doskonałe warunki w stałych miejscach pracy na uniwersytetach: kiedyś na mojej Alma Mater – Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a od ponad dekady na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

– Poniekąd czuję się uhonorowany w imieniu mojej dyscypliny, ekologii zwierząt, we wszystkich jej fascynujących odsłonach, ale z mocnym ugruntowaniem w klasycznej, czasami nawet może nieco staromodnej, historii naturalnej – kontynuował. – Spędzanie czasu w tradycyjnym krajobrazie rolniczym, takim z pastwiskami, żywopłotami, owcami, krowami, i oczywiście z lornetką na szyi, to jest, co naprawdę lubię. To daje mi wielką przyjemność, generuje wiele pomysłów naukowych, i co powinienem szczególnie podkreślić, to również rodzaj swoistej terapii własnej psychiki. Ptaki są naprawdę fascynujące, prawie jak ludzie, a przy tym o wiele ładniej śpiewają.

– Oczywiście, to, że stoję tutaj przed Państwem jest również wynikiem mojej długoterminowej współpracy z partnerami naukowymi z wielu krajów, w tym Anglii, Francji, Izraela, Brazylii, Słowacji i oczywiście, Republiki Czeskiej – dodał. – Mówiąc wprost, lubię ludzi i współpracę, lubię cieszyć się smakiem lokalnych pokarmów i dobrym winem, choć czeskie piwo jest również akceptowalne! Zawsze staram się pracować z ludźmi, nie tylko realizując jeden, konkretny projekt, ale tak, by znajomość i wspólne pomysły realizować dłużej, o wiele dłużej. W tym świecie zmian, jest wielką rzeczą, posiadanie niezmiennych przyjaciół – słowa Johna Henry’ego kardynała Newmana, znanego angielskiego filozofa, teologa i nauczyciela akademickiego, są zarazem streszczeniem wielkiego pomysłu na życie uniwersyteckie. To bardzo ważne i paradoksalnie świeże słowa, zwłaszcza w naszych czasach. Dziękuję zatem moim przyjaciołom, szczególnie tym z Czech University of Life Science, za wszystko. I zapewniam, że największe projekty są dopiero przed nami.

Czeski Uniwersytet Przyrodniczy w Pradze to uczelnia, która może poszczycić się ponad 110-letnią tradycją. Obecnie kształci ponad 18 tys. studentów (z czego co dziesiąty pochodzi z zagranicy). Uniwersytet składa się z 6 wydziałów (Ekonomii i Zarządzania, Agrobiologii, Żywności i Zasobów Naturalnych, Inżynierii, Leśnictwa i Technologii Drewna, Nauk o Środowisku, Rolnictwa Tropikalnego) oraz Instytutu Edukacji i Komunikacji.

źródło: www.skylark.up.poznan.pl

Komentarze (1)

  1. Jakub pisze:

    Pięknie!
    Zasłużone! Czekam aż Polskie uczelnie pójdą w ślady a tymczasem dobrego świętowania! No i samych takich przyjaciół, bez których to życie nie ma smaku!


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie