Konkursy

Prof. Ryszard Tadeusiewicz Popularyzatorem Nauki 2018

Opublikowano: 2019-01-07

forum akademickie
Fot. Leszek Szymański/PAP

Prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zdobył Nagrodę Główną i tytuł Popularyzatora Nauki 2018 w konkursie organizowanym przez serwis Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jego drugie zwycięstwo w tym konkursie.

Wyniki 14. edycji ogłoszono w poniedziałek w Warszawie podczas gali, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. W uroczystości wziął udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Popularyzacja nauki jest niezbywalną częścią uprawiania tej wspanialej profesji, tej wspanialej misji, jaką jest misja uczonego. Jestem przekonany, że państwa działalność jest równie ważna, równie dopełniająca i inspirująca, jak te wielkie wysiłki poznawcze uczonych – zwracał się do uczestników gali minister Gowin, dodając, że badania i popularyzacja to są dwie strony tego samego medalu, wspaniałego medalu nauki.

W konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby i instytucje dzielące się swoją wiedzą z osobami niezwiązanym ze środowiskiem akademickim i odsłaniające przed nimi tajemnice współczesnej nauki. W tym roku kapituła przyznała nagrody w sześciu kategoriach.

Nagrodę główną i tytuł Popularyzatora Nauki 2018 otrzymał prof. Ryszard Tadeusiewicz z Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Krakowski naukowiec zajmuje się przede wszystkim popularyzacją tematów związanych z biocybernetyką, inżynierią biomedyczną, sztuczną inteligencją, automatyką i robotyką. To już jego drugi triumf w tym konkursie – poprzednio był laureatem w 2013 roku, ale w swoich działaniach nie ustaje: wydaje książki dla dzieci, pisze felietony o nauce i technice, jak również prowadzi popularnonaukowego bloga.

– Prof. Tadeusiewicz przez wiele lat zgromadził wszechstronny dorobek popularyzatorski: prowadzi wykłady, pisze książki, tworzy audycje, ma stałą kolumnę w gazecie. A przy tym potrafi mówić na bardzo różne i ważne tematy – ocenili członkowie kapituły.

W kategorii Naukowiec laureatką została dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej, współtwórczyni i dyrektorka Centrum Popularyzacji Nauki PŚ, która popularyzacją nauki zajmuje się od kilkunastu lat. W 2005 roku zwyciężyła w organizowanym przez Forum Akademickie konkursie „Skomplikowane i proste”, w którym młodzi badacze w przystępny sposób przedstawiają swoje naukowe dokonania. Rok później zdobyła w nim wyróżnienie honorowe.

Z kolei w kategorii Animator nagrodę otrzymał Dariusz Aksamit z Politechniki Warszawskiej: jeden z założycieli i były prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz współinicjator polskiego Marszu dla Nauki. W swojej popularyzatorskiej karierze przeprowadził wiele prezentacji, pokazów, zajęć dla dzieci i dorosłych, w których łącznie uczestniczyło kilka tysięcy osób. Wypowiadał się w programach telewizyjnych i radiowych, jest też autorem tekstów i filmów popularnonaukowych. Na swoim koncie ma także udział w pierwszym w Polsce naukowym stand-upie.

W kategorii Zespół zwyciężyło działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Koło Miłośników Języka Papillon, którego działania koncentrują się wokół poszerzania świadomości społeczeństwa na temat funkcjonowania osób głuchych w Polsce.

W kategorii Instytucja laur przypadł toruńskiemu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jak podkreśliła w uzasadnieniu swojej decyzji kapituła konkursu, jest to „dojrzała instytucja o imponującym dorobku popularyzatorskim, a jej działania prowadzone są na bardzo wysokim poziomie”.

W kategorii Media uhonorowano Paulinę Łopatniuk, prowadzącą blog „Patolodzy na klatce”, na którym przystępnym językiem omawia rozmaite zagadnienia medyczne, zwłaszcza z zakresu patologii, onkologii, biologii rozrodu, chorób zakaźnych i pasożytniczych oraz szczepień ochronnych.

Przyznano również dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał Dawid Myśliwiec, twórca popularnonaukowego kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot”, który ma w tej chwili ponad 377 tys. subskrybentów i jest jednym z najpopularniejszych na YouTube.

Drugie wyróżnienie trafiło do Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, działającego przy Politechnice Białostockiej. „Choć matematyka to obszar trudny do popularyzacji, ta grupa radzi sobie z tym znakomicie” – zauważyła w uzasadnieniu swojej decyzji kapituła.

Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce, w głosowaniu pozaregulaminowym, zdecydowała o przyznaniu Wyróżnienia im. Red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną. Otrzymał ją Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany jest od 2005 roku. W tej edycji zgłosiła się rekordowa liczba 140 kandydatów. W pierwszym etapie głosowania członkowie kapituły wyłonili 22 finalistów, wskazując najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: naukowiec, animator, media (po pięć zgłoszeń), zespół (cztery zgłoszenia) oraz instytucja (trzy zgłoszenia).

Źródło: Nauka w Polsce

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie