Badania

Prof. Stefan Dziembowski z ERC Advanced Grants

Opublikowano: 2020-03-31

forum akademickie
Źródło: UW

Prof. Stefan Dziembowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy ERC Advanced Grant o wartości 2,4 mln euro na realizację projektu pt. „Smart-Contract Protocols: Theory for Applications”. 

Przedmiotem badań w ramach projektu PROCONTRA będą protokoły kryptograficzne, czyli algorytmy wchodzące w interakcje z inteligentnymi kontraktami (z ang. smart contracts), czyli z „informatycznymi odpowiednikami” umów prawnych. Pojęcie to pojawiło się pod koniec ubiegłego wieku, a ostatnio zyskało na popularności, głównie dzięki rozwojowi tzw. technologii blockchain, która dostarcza narzędzi do zapisywania i wykonywania tych kontraktów.

– Prostym przykładem takich protokołów może być gra w szachy, w której inteligentny kontrakt odpowiada za uczciwość rozgrywki, np. za to, żeby nie można było wykonać niedozwolonych ruchów figurami, a protokół zawiera instrukcje dla każdej ze stron dotyczącą tego, jak ma się zachowywać w celu wykonania ruchu w grze – wyjaśnia  prof. Dziembowski.

Dodaje przy tym, że w praktyce mogą być wykorzystywane znacznie bardziej skomplikowane protokoły, uwzględniające m.in. większą liczbę uczestników. Mówiąc o potencjalnych zastosowaniach protokołów wykorzystujących inteligentne kontrakty, na myśl przychodzą zwłaszcza transakcje dokonywane w tzw. internecie rzeczy, gdzie pojawia się konieczność zawierania umów między urządzeniami – bez ingerencji człowieka.

– Projekt PROCONTRA ma celu przekształcenie tej rodzącej się dziedziny w dojrzałą naukę. W szczególności celem grantu jest stworzenie teorii protokołów opartych na inteligentnych kontraktach, wraz z modelem bezpieczeństwa, formalnymi dowodami i zestawem narzędzi matematycznych służących analizie ich bezpieczeństwa. W ramach projektu będziemy też tworzyć nowe protokoły tego typu oraz analizować protokoły już istniejące. Przykładowo, będziemy się zajmować się tzw. protokołami off-chain, które służą przeniesieniu znacznej części operacji poza główny blockchain, przy zachowaniu tych samych gwarancji bezpieczeństwa – zapowiada prof. Dziembowski, pod którego kierownictwem działa na UW zespół badaczy zajmujących się kryptograficznymi aspektami cyfrowej waluty bitcoin.

Realizacja projektu PROCONTRA przyczyni się z kolei do powstania na stołecznej uczelni pierwszego w Polsce akademickiego centrum rozwoju blockchaina oraz technologii inteligentnych kontraktów.

Prof. Stefan Dziembowski już po raz drugi został laureatem grantu ERC. W 2007 roku, jeszcze jako post-doc na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, otrzymał Starting Grant na projekt „Crystography and no-trusted machines”, który realizował już na Uniwersytecie Warszawskim. Był to pierwszy grant ERC na Uniwersytecie Warszawskim. Od tamtej pory dorobek naukowców UW powiększył się o kolejnych 15 grantów, w tym 8 Starting Grants (prof. Mikołaj Bojańczyk, dr hab. Natalia Letki, prof. Piotr Sankowski, dr hab. Justyna Olko, prof. Piotr Sułkowski, prof. Marek Cygan, prof. Marcin Pilipczuk, dr Artur Obłuski), 4 Condolidator Grants (prof. Katarzyna Marciniak, prof. Mikołaj Bojańczyk, prof. Piotr Sankowski, dr hab. Anna Matysiak), 2 Advanced Grants (prof. Andrzej Udalski, prof. Stefan Dziembowski) i 1 Proof-of-Concept (prof. Piotr Sankowski).

źródło: UW

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie