Aktualności
Życie akademickie
22 Lipca
Źródło: AM w Poznaniu
Opublikowano: 2020-07-22

Prof. Stefan Kamasa z tytułem d.h.c. Akademii Muzycznej w Poznaniu

Wybitny altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów, prof. Stefan Kamasa został doktorem honoris causa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Uroczystość nadania tytułu odbyła się w środę, 22 lipca, w Warszawie. To szósty artysta uhonorowany tym tytułem przez poznańską Akademię Muzyczną. Wcześniej wyróżniono: prof. Jana Krenza (2000), prof. Stefana Stuligrosza (2002), prof. Jadwigę Kaliszewską (2007), maestro Wiesława Ochmana (2010) i prof. Andrzeja Koszewskiego (2013).

Prof. Stefan Kamasa naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku dziewięciu lat. Studia muzyczne ukończył z wyróżnieniem jako altowiolista u prof. Jana Rakowskiego w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dalsze podyplomowe studia uzupełniał w Warszawie u prof. Tadeusza Wrońskiego oraz w Paryżu u Pierre’a Pasquiera jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest laureatem I nagrody w Konkursie w 1957 roku w Warszawie. Spektakularny debiut jako solisty w koncercie na altówkę Beli Bartóka z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Andrzeja Panufnika w 1954 roku ugruntował jego wybitną w świecie muzycznym pozycję. Odtąd wystąpił w ponad 30 krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Bierze udział w cenionych festiwalach w Salzburgu, Berlinie, Moskwie, Pradze, Zurichu, Wersalu, w Baden-Baden, La Chaise Dieu, Alicante, Lourdes, Meksyku i Warszawie.

W trakcie długoletniej kariery miał okazję współpracować z takimi orkiestrami, jak: Dresdner Philharmonie, London Royal Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Orchestre National de France, Orchestre Philharmonique de Paris, Mozarteum Salzburg, RSO i Staatskapelle Berlin, SDR Frankfurt, WDR Köln, filharmonii w Nürnberg, Göteborgu, Helsinkach, Salonikach, Philharmonia Hungarica, NOSPR w Katowicach oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie, z którymi wykonał ponad 30 koncertów altówkowych.

Koncertował pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in. Stanisława Skrowaczewskiego, Jana Krenza, Witolda Rowickiego, sir Charlesa Grovesa, Hiroyuki Iwakiego, Jacka Kasprzyka, Eliahu Inbal, Moshe Atzmona, Manuela Rosenthala, Henryka Czyża, Jerzego Maksymiuka, Stanisława Wisłockiego, Bohdana Wodiczki, Łukasza Borowicza, Jerzego Katlewicza, Antoniego Wita. Artysta występował w słynnych salach, jak: Festival Hall i Wigmore Hall w Londynie, Comédie Champs-Elysées i Gaveau w Paryżu, Alte Oper we Frankfurcie, Herkules Saal w Monachium, Tonhalle w Zurichu, Sala Filharmonii w St. Petersburgu, Czajkowskiego w Moskwie, Smetany w Pradze, Finlandia Hall w Helsinkach, Teatro Amerika w Hawanie, Bellas Artes w Mexico City, The Library of Congress w Waszyngtonie.

Swoje koncerty pisali dla niego nasi najwięksi XX-wieczni kompozytorzy, m.in. Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Roman Palester czy Krzysztof Penderecki. Uznany kameralista przez 23 lata koncertował z legendarnym „Kwintetem Warszawskim” wraz z Bronisławem Gimplem i Władysławem Szpilmanem. Następnie z Kwartetem Polskiego Radia i Telewizji z Konstantym Andrzejem Kulką, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Występował z wybitnymi zespołami, jak: Kwartet Czajkowskiego z Moskwy, Kwartetami: Śląskim, Wilanów, Camerata, Varsovia oraz ze wspaniałymi artystami: Jean Pierre Rampalem, Mariną Jaszwili, Marielle Nordmann, Maureen Forrester, Sherban Lupu, Krzysztofem Jakowiczem, Jerzym Lefeldem, Ivanem Monigettim, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Jabłońskim i synem Pawłem Kamasą.

Stefan Kamasa jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. krytyków francuskich „Diapasond’Or” za nagranie płytowe „Concerto lugubre” Tadeusza Bairda, nagrody „Orfeusz” za wykonanie Koncertu altówkowego Grażyny Bacewicz podczas festiwalu „Warszawska Jesień”, Medalu Polihymni na „Poznańskiej Wiośnie” oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w 1975 roku.

Zapraszany jest do uczestnictwa w pracach jury często jako przewodniczący krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. w Monachium, Budapeszcie, Pörtschach, Bordeaux, Evian, Essen, Markneukirchen, Mittenwald i Poznaniu. Prowadził liczne kursy mistrzowskie w Wiedniu, Lipsku, Sztokholmie, St. Petersburgu, Düsseldorfie, Gdańsku, Karlsruhe, Łańcucie, Żaganiu i Zakopanem. Od 1958 roku zajmował się pedagogiką – przez wiele lat związany był z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykształcił kilka pokoleń cenionych altowiolistów, zajmujących czołowe pozycje w znakomitych zespołach kameralnych i symfonicznych na wszystkich kontynentach. Wykładał również w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i w Tarbes we Francji. Prowadził liczne kursy mistrzowskie: w Royal Academy of Music w Sztokholmie, Juilliard, na Uniwersytecie w Wiedniu, w wyższych szkołach muzycznych w Lipsku, Dusseldorfie, Karlsruhe, Sankt Petersburgu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.

Stefan Kamasa jest laureatem nagród państwowych, w tym m.in. Złotego Medalu Zasłużonego Kulturze „Gloria Artis” w 2007 roku oraz odznaczeń: Złotego Krzyża Zasługi – 1978, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 1982 i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski – 2010.

źródło: AM w Poznaniu

Dyskusja (0 komentarzy)