Życie akademickie

Prof. Władek Minor laureatem nagrody UW-AFUW

Opublikowano: 2018-12-02

forum akademickie
Źródło: www.minorlab.org

Profesor Władek Minor, który obecnie kieruje laboratorium biologii strukturalnej Władek Minor’s Laboratory i wykłada na University of Virginia, został laureatem nagrody UW-AFUW. Doroczne wyróżnienie wręczane jest absolwentom Uniwersytetu Warszawskiego aktywnie działającym na rzecz rozwoju polskiej nauki w USA.

The American Friends of the University of Warsaw jest fundacją zrzeszającą absolwentów i przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego, którzy aktualnie mieszkają lub pracują w Stanach Zjednoczonych. Główną ideę jej działania stanowi upowszechnianie wizerunku i pozycji międzynarodowej UW. Społeczność AFUW wspiera współpracę oraz integrację naukowo-edukacyjnych instytucji z Polski i USA. Poza podtrzymywaniem kontaktów z absolwentami i przyjaciółmi UW w Stanach Zjednoczonych, fundacja ma zajmować się także wspieraniem inicjatyw naukowych podejmowanych na uniwersytecie (głównie poprzez dofinansowywanie projektów naukowych, programów badawczo-rozwojowych etc.) oraz organizowaniem platform edukacyjnych czy wizyt akademickich pracowników warszawskiej uczelni w amerykańskich instytucjach. AFUW stara się również doceniać wybitną działalność naukową absolwentów UW pracujących w USA. W tym celu ustanowiła nagrodę przyznawaną zasłużonym badaczom przez władze UW i AFUW. Po raz pierwszy wręczono ją rok temu.

Tegorocznym laureatem został prof. Władek Minor. Ten działający na pograniczu biologii, fizyki i chemii naukowiec w 1977 roku zdobył stopień doktora na Wydziale Fizyki UW. W latach 1969–1985 był pracownikiem tej jednostki. Obecnie jest profesorem wykładającym w Departamencie Fizjologii Molekularnej i Biologii Strukturalnej University of Virginia (Charlottesville). Kieruje także laboratorium biologii strukturalnej Władek Minor’s Laboratory, w ramach którego do współpracy zaprasza także wielu naukowców z Polski.

Do jego osiągnięć naukowych zaliczyć można m.in. współautorstwo zestawu programów krystalograficznych, udział w dziesiątkach konferencji i seminariów organizowanych w Europie, Azji i obu Amerykach, zdobycie nagród Edlich-Henderson Inventor, ASEA i Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jest członkiem rad takich instytucji jak Center for Structural Genomics of Infectious Disease czy NIH Midwest Center for Structural Genomics.

Nagrodę UW-AFUW 2018 wręczono podczas uroczystego spotkania absolwentów i przyjaciół UW w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

Źródło: UW


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie