Sprawy nauki

Prof. Wojciech Maksymowicz nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Opublikowano: 2019-07-26

forum akademickie
Źródło: MNiSW

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz został nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. „Przede mną moc nowych zadań i obowiązków!” – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Po dymisji Andrzeja Stanisławka jedynym wiceministrem w MNiSW pozostawał Sebastian Skuza. Wcześniej ze stanowisk w kierownictwie resortu odeszli: Piotr Dardziński (został prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz) i Piotr Müller (został rzecznikiem rządu). W miejsce tego ostatniego, jak poinformowała rzeczniczka MNiSW Katarzyna Zawada, 25 czerwca minister nauki Jarosław Gowin wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie prof. Wojciecha Maksymowicza – byłego członka zespołu doradczego ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu szef rządu wręczył w piątek 26 lipca. „Witamy na pokładzie” – napisał na Twitterze Jarosław Gowin. Nowy wiceminister będzie nadzorować w Departament Innowacji i Rozwoju oraz Departament Współpracy Międzynarodowej.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz jest neurochirurgiem. Urodził się 24 maja 1955 roku we Włocławku. W 1980 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, na której uzyskał także stopień naukowy doktora (1988) i doktora habilitowanego (1994). W trakcie 12 lat pracy w Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej w Warszawie uzyskał specjalizację I i II stopnia w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii – odpowiednio w latach 1983 i 1987. Dodatkowo wiedzę neurochirurgiczną uzupełniał podczas 5-letniego Europejskiego Kursu Neurochirurgii organizowanego przez European Association of Neurosurgical Societies, który ukończył w Jerozolimie w 1992 roku.

W 1990 roku pracował naukowo w Klinice Neurochorurgii Wessex Neurological Center  Uniwersytetu w Southampton. W latach 1989–1992 sprawował funkcję sekretarza I kadencji Naczelnej Rady Lekarskiej. Od 1995 do 1997 był naczelnym redaktorem „Gazety Lekarskiej”. W październiku 1997 roku został powołany na stanowisko ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. Funkcję tę pełnił do marca 1999 roku.

W latach 1999–2007 kierował Kliniką Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Na wniosek Rady Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego w 2006 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Współtworzył Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W latach 2007–2016 był jego dziekanem, prowadząc jednocześnie Katedrę Neurologii i Neurochirurgii, Klinikę Neurochirurgii oraz Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi. W marcu 2016 roku został prorektorem ds. zadań uczelni medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Prof. Maksymowicz jest jednym z twórców „Budzika” – kliniki wybudzeń ze śpiączki dla dorosłych, otwartej pod koniec 2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. W pracy naukowej prowadził badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, m.in. stwardnienia zanikowego bocznego i stwardnienia rozsianego. W przypadku tej pierwszej choroby sukcesem było uzyskanie poprawy u 7 z 11 pacjentów. Ponadto wraz z profesorem Isao Moritą wszczepił 16 pacjentom w stanie minimalnej świadomości stymulatory, dzięki którym u trójki z nich udało się przywrócić świadomość.

Jest autorem ponad 120 publikacji i doniesień naukowych, a także laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

MK

źródło: akogo.pl, debata.olsztyn.pl

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie