Życie akademickie

Promotor, kelnerka, korepetytor – jak pracują studenci w Krakowie

Opublikowano: 2019-04-10

forum akademickie

Gdzie pracują, za jakie stawki, czy mają do czynienia z nieuczciwymi praktykami pracodawców – trwa internetowe badanie, w którym studenci i absolwenci krakowskich uczelni mogą wyrazić swoją opinię na temat pracy podczas studiów. 

Coraz więcej osób rozpoczyna aktywność zawodową w okresie studiów. Niektóre dane pokazują, że już 80% żaków deklaruje pracę zarobkową w czasie nauki. Łączenie pracy ze studiami to jednak nie lada wyzwanie. Jak łatwo się domyślić, pierwsze próby bywają niezbyt satysfakcjonujące, zwłaszcza że zwykle na etapie kształcenia trudno o zatrudnienie w branży związanej z kierunkiem studiów.

Aby lepiej poznać możliwości, dylematy i problemy pracujących studentów, portal Aplikuj.pl przygotował ankietę skierowaną do studentów i absolwentów krakowskich uczelni, którzy pracują lub pracowali w trakcie studiów. Jej celem jest określenie ich sytuacji na lokalnym rynku pracy. Badanie przyniesie odpowiedzi m.in. na pytania, jakie stanowiska preferują młodzi ludzie, jakie są ich pierwsze doświadczenia zawodowe i z jakimi problemami spotyka się większość z nich.

Ankieta online dostępna jest pod adresem: http://ankieta-krakow.aplikuj.pl/. Formularz będzie aktywny do 15 kwietnia. Wyniki posłużą do opracowania kompleksowego raportu na temat rynku pracy w Krakowie, w którym znajdą się porady ekspertów, informacje prawne oraz praktyczne wskazówki zarówno dla studentów, jak i zatrudniających ich pracodawców. Raport pokaże, czy obserwowany spadek bezrobocia, wzrost liczby zawodów deficytowych i poprawa ogólnych warunków zatrudnienia w wielu branżach, przekładają się na doświadczenia studentów. Pozwoli także zarysować perspektywy przed młodymi ludźmi wkraczającymi na krakowski rynek pracy.

Na przełomie maja i czerwca poznamy zostaną wyniki ankiety i organizowanego równolegle z nią konkursu online, w którym krakowscy studenci i absolwenci mogą opowiedzieć najciekawszą, humorystyczną albo taką, która uczy, historię związaną z pracą. Najlepsza wybrana przez redakcję zostanie opublikowana w raporcie, a jej autor otrzyma nagrodę główną – 1000 zł. Z kolei autor pracy konkursowej wybranej w głosowaniu internautów otrzyma nagrodę publiczności – 500 zł. Warto dodać, że każdy głos oddany w konkursie to 1 zł na fundację Anny Dymnej.

Firma Aplikuj.pl organizuje szeroko rozpowszechniane, niekomercyjne inicjatywy aktywizujące środowiska pracownicze i akademickie wspierane przez uczelnie i Urzędy Pracy. W ostatnich miesiącach przeprowadziła m.in. Plebiscyt Absolwent XXI wieku czy Ogólnopolskie badanie jakości rekrutacji.

MK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie