Życie akademickie

Przyszli nauczyciele przygotują się do pracy w zawodzie

Opublikowano: 2017-03-16

forum akademickie

Żadna reforma nie jest polskiej szkole tak potrzebna jak dobrze przygotowani nauczyciele. W tym celu stworzono Szkołę Edukacji, czyli bezpłatne dzienne studia podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka polskiego lub matematyki. Program powstał we współpracy z Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia. Właśnie trwa rekrutacja. Dla przyszłych studentów przewidziana jest pula stypendiów. Edukatorzy z całego świata są zgodni: żadna reforma ani zmiana systemowa nie podniosą jakości edukacji tak, jak mogą to zrobić nauczyciele.

– Spieramy się w Polsce o sprawy drugorzędne, jak liczebność klasy, wyposażenie czy podział szkół. Zapominamy, że trzeba przede wszystkim dobrze przygotować do pracy nauczycieli. Bez tego nawet najlepsze rozwiązania niczego w szkole nie poprawią – mówi prof. Jolanta Sujecka-Zając, dyrektor Szkoły Edukacji powołanej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (PAFW) i Uniwersytet Warszawski.

Codzienne praktyki przez 10 miesięcy

Ze wsparciem dla nauczycieli przychodzą PAFW i UW, twórcy Szkoły Edukacji. To jedyne w Polsce dzienne i bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli języka polskiego lub matematyki. Ich program obejmuje 320 godzin praktyk – studenci są w szkole z uczniami każdego ranka, a na lekcje chodzą z wypracowanym w Szkole Edukacji scenariuszem i przetrenowanymi metodami pracy. Praktyki są ściśle zintegrowane z programem nauczania: zdobyte na zajęciach umiejętności student może od razu przećwiczyć w klasie, z kolei doświadczenia z klasy omawia potem z wykładowcami.

Szkoła Edukacji PAFW i UW współpracuje ze szkołami każdego typu: publicznymi, społecznymi i prywatnymi, na każdym etapie edukacyjnym: od podstawówki po liceum. Studenci zaczynają uczyć we własnym, indywidualnym rytmie. Co więcej, są pod opieką najlepszych w Polsce praktyków, wyszkolonych m.in. w prestiżowym Teachers College nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

Stypendia i pomoc w zakwaterowaniu

Na nauczycielskie studia podyplomowe do Szkoły Edukacji PAFW i UW mogą się zgłaszać przede wszystkim absolwenci filologii polskiej lub matematyki z tytułem magistra oraz nauczyciele ze stażem pracy krótszym niż 10 lat. W roku 2017/2018 studia są bezpłatne. Dodatkowo kandydaci mogą się ubiegać o przyznanie stypendium (w wysokości 2 tysięcy złotych miesięcznie) oraz pomoc w zakwaterowaniu w Warszawie. Rekrutacja przebiega w dwóch turach. Na pierwszą pulę zgłoszeń organizatorzy czekają do 31 marca. Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowane są na połowę kwietnia. Druga tura rekrutacji potrwa do końca maja. Liczba miejsc ograniczona. Więcej szczegółów: www.szkolaedukacji.pl.


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie