Życie akademickie

Pytony na UPWr z wyjątkowym terrarium

Opublikowano: 2019-04-15

forum akademickie
Źródło: www.glos.upwr.edu.pl

Pytony królewskie, którymi opiekuje się Studenckie Koło Naukowe Mephitis na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, mają nowe terrarium. Kompleks, który powstał w Katedrze Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, składa się z dwóch części: paludarium i terrarium.

Paludarium to otwarte terrarium z roślinami. Wszystkie pochodzą z Ameryki Południowej, więc mają stworzony odpowiedni mikroklimat.

– Jest tam zbiornik wody stojącej, w typie takich, jakie są w dżungli amazońskiej. Żyje w nim kilka gatunków ryb: smukleń pryskacz, lśniącooczka i zwinnik Armstronga oraz raki Cambarellus patzuatense. Dzięki systemowi zraszania, automatycznych dysz i filtrów, w paludarium pada deszcz – rośliny czerpią wodę z mgły, która osadza się na szklanych ścianach, liściach, gałęziach – tłumaczy dr Tomasz Piasecki i zdradza, jakie rośliny można obejrzeć w paludarium. To m.in. vanillia panifolia, czyli wanilia płaskolistna, pnącze z rodziny storczykowatych, z której owoców uzyskuje się wanilię. W królestwie Azteków, obejmującym m.in. tereny  dzisiejszego Meksyku, kwiatami tego gatunku płacono podatki. Dla Europy wanilię odkryli w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy – Aztekowie poczęstowali przybyszów napojem zwanym tlilxochitl, czyli czekoladą, w której maczano laski wanilii. Nazwy vaynilla (mały strączek) użył jako pierwszy w 1658 roku przyrodnik Willem Piso, ale rozpowszechnił ją botanik, ojciec Charles Plumier – w 1703 roku.

W paludarium można podziwiać także kilka odmian oplątowy, epifitu (tillandsia), czy rośliny z gatunku ananasowców (neoregelia). Część z roślinami z Ameryki Południowej jest jednak swoistą ozdobą kluczowego terrarium, przygotowanego specjalnie dla trzech pytonów królewskich, które żyją pod opieką dr Tomasza Piaseckiego i Studenckiego Koła Naukowego Mephitis.

– W paludarium mamy środowisko charakterystyczne dla Ameryki Południowej, a w terrarium dla Afryki, skąd pochodzą pytony. Nasze węże zyskały bardzo dobre warunki życia. Terrarium na 2 metry długości, 1,5 wysokości i 80 centymetrów głębokości. Węże mają odpowiedni wystrój, basen z wodą, a terrarium jest w pełni zautomatyzowane – automatycznie kontrolowana jest temperatura, wilgotność i sterowanie światłem, tak, aby zachować warunki dnia i nocy. W środku jest zainstalowana kamera, więc po podłączeniu do wi-fi będzie można podglądać życie węży w terrarium.

Pyton królewski osiąga długość do 2 metrów, może ważyć do 2 kilogramów. Większość czasu za dnia spędza na ziemi lub w norach. Pytony aktywne są głównie nocą, wtedy też większość czasu spędzają na drzewach, szczególnie samce. Na wolności żyją w Afryce Zachodniej i Środkowej, od Senegalu po Sudan i Ugandę. W niewoli mogą dożyć nawet 25 lat. Te, którymi opiekuje się SKN Mephitis mają 5, 8 i 9 lat. To dwie samice i samiec. Terrarium i paludarium będą wykorzystywane do zajęć dydaktycznych ze studentami.

– Jeśli nauczyciel biologii z jakiejś szkoły zadzwoni do z pytaniem, czy pomożemy mu w lekcji o gadach, to oczywiście zapraszamy go z uczniami. Nasze terrarium to promocja, a właściwie odzwierciedlenie pracy ambulatorium weterynaryjnego w Katedrze Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych, które leczy zwierzęta egzotyczne – ptaki, ssaki, gady i płazy – dodaje dr Piasecki.

Budowa kompleksu terrarium, paludarium oraz przebudowa holu w Katedrze została sfinansowana ze środków Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego KNOW, środków ogólnych uczelni oraz własnych Katedry. Terrarium i paludarium wykonała firma Akwa-terra.pl absolwenta biologii na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Tomasza Czewronajcio.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie