Życie akademickie

Rankingi kierunków studiów są ważniejsze od rankingów uczelni

Opublikowano: 13.06.2017

forum akademickie
Fot. Stefan Ciechan FA

Gdybym był maturzystą, zwracałabym uwagę na rankingi kierunków studiów niż uczelni, gdyż nawet najlepsze uczelnie miewają gorsze kierunki – mówi prof. Michał Kleiber, szef kapituły Rankingu Szkół Wyższych 2017.

Ranking po raz 18. przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. Na pierwszym miejscu Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, przy czym UW uzyskał 100 proc. we wskaźniku rankingowym, zaś UJ 99,9 proc. Trzecie miejsce w Rankingu zajęła Politechnika Warszawska (86 proc.), która awansowała do pierwszej trójki rankingu z czwartego miejsca. Twórcy rankingu ocenili również 68 kierunków studiów, o 21 więcej niż rok wcześniej. Według rankingu: 17 najlepszych kierunków prowadzi Uniwersytet Warszawski, 15 z nich Uniwersytet Jagielloński, a 13 – Politechnika Warszawska.

„Większe znaczenie przypisujemy w tej chwili rankingowi kierunków niż rankingowi uczelni” – powiedział przewodniczący kapituły rankingu prof. Michał Kleiber. – „Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach nawet najlepsze uczelnie mają kierunki lepsze i gorsze. A przecież z punktu widzenia absolwentów szkół średnich ważny jest kierunek” – stwierdził. Jak tłumaczy, z tego powodu dla rankingu kierunków wypracowano specjalną metodologię. „W pewnym sensie jest on potem sumowany w rankingi uczelni. Jednak wydaje mi się, że gdybym był dzisiaj maturzystą, to patrzyłbym raczej na rankingi kierunków niż uczelni” – zaznaczył prof. Kleiber.

Według twórców rankingu, o ewolucji spojrzenia na rolę edukacji wyższej stanowi również wprowadzenie do rankingu nowego wskaźnika: „ekonomiczne losy absolwentów”, przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie danych ZUS. „W krajach o dojrzałej gospodarce rynkowej, takich jak USA, kryterium to pełni kluczową rolę w ocenie uczelni – jeśli absolwent dużo zarabia, to znaczy, że uczelnia była dobra” – zwraca uwagę prof. Kleiber. – „My jeszcze nie jesteśmy tak daleko. Wskaźnikowi temu przypisujemy wagę 6 proc., uważamy jednak, że jest on bardzo istotny” – mówi przewodniczący kapituły.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie