Życie akademickie

Rankingi, rankingi, rankingi…

Opublikowano: 2019-02-03

forum akademickie
Źródło: www.pixabay.com

Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski to polscy liderzy w najnowszych odsłonach światowych klasyfikacji.

W styczniowej edycji Webometrics Ranking of World Universities, publikowanego przez Cybermatrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej w Madrycie, prym wiodą uniwersytety amerykańskie: Harvard, Stanford oraz Massachusetts Institute of Technology. Tuż za podium znalazł się Uniwersytet Oksfordzki. Na 400. miejscu – Uniwersytet Warszawski, na 411. Uniwersytet Jagielloński, zaś na 501. Politechnika Warszawska. Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata wskazujący na obecność instytucji akademickich i badawczych w Internecie, powstaje na podstawie czterech kryteriów: obecność w sieci (5%), widoczność tamże (50%), cytowalność naukowych gwiazd (10%) i liczba najlepszych publikacji w swoich dyscyplinach (35%).

Ta sama hiszpańska firma opracowuje też Transparent Ranking, w którym pod uwagę brane jest kryterium najchętniej cytowanych naukowców z danej uczelni według bazy Google Scholar. Dane obejmują dziesięć czołowych publicznych profili każdej uczelni. Najlepsza z polskich – Politechnika Warszawska – uplasowała się na 601. pozycji. Wyprzedziła Uniwersytet Mikołaja Kopernika (849.) i Uniwersytet Jagielloński (853.). Na podium rankingu, obejmującego ponad 9 tysięcy uczelni z całego świata, znalazły się: Harvard University, Stanford University i University of California Berkeley. Monopol Amerykanów przełamuje dopiero brytyjski University of Cambridge na 6. miejscu.

W klasyfikacji QS Emerging Europe and Central Asia, tworzonej od 2014 roku przez jedną z trzech najbardziej prestiżowych organizacji rankingowych – Quacquarelli Symonds, uwzględnia się: reputację akademicką, prestiż wśród pracodawców, liczbę studentów przypadających na jednego wykładowcę, liczbę publikacji w przeliczeniu na pracownika naukowego, otwartość na współpracę badawczą z uczelniami z innych krajów, wpływ Internetu, liczbę pracowników z tytułem doktora, liczbę cytowań w przeliczeniu na publikację, liczbę studentów i pracowników z zagranicy. W pierwszej dziesiątce swoją pozycję sprzed roku (6.) obronił Uniwersytet Warszawski. Awans na 7. miejsce (z 14.) zaliczył Uniwersytet Jagielloński, o cztery „oczka” – z 19. na 15. – podskoczyła Politechnika Warszawska. W sumie sklasyfikowano 300 szkół wyższych z krajów rozwijającej się Europy i centralnej Azji, w tym 23 polskie (o 4 więcej niż przed rokiem). Czołówkę tworzą uczelnie rosyjskie: Uniwersytet im. M. Łomonosowa w Moskwie, Nowosybirski Uniwersytet Państwowy i Petersburski Uniwersytet Państwowy, który trzecią pozycję dzieli z Uniwersytetem Karola w Pradze.

MK

Źródło: UMK, PW

Webometrics Ranking of World Universities

Transparent Ranking

QS Emerging Europe and Central Asia

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie