Szkoły wyższe

Reelekcja rektora Akademii Muzycznej w Katowicach

Opublikowano: 2020-05-14

forum akademickie
Źródło: www.am.katowice,pl

Prof. dr hab. Władysław Szymański będzie przez kolejną kadencję rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Głosowanie w trybie zdalnym przeprowadzono w czwartek 14 maja. Wzięło w nim udział 84 spośród 92 elektorów uprawnionych do głosowania. Kandydaturę urzędującego rektora poparło 71 osób, 13 było przeciw.

Prof. Władysław Szymański ukończył muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1978). Następnie w latach studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w 1983 roku w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej samej uczelni ukończył także Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Doskonalił się na mistrzowskich kursach gry organowej u prof. F. Peetersa w Belgii i prof. L. Rooga w Austrii. Od 1985 roku jest wykładowcą AM w Katowicach. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej w Katowicach.

W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego a w czerwcu 2015 – tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 2008–2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego katowickiej Akademii.

Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał trzy płyty CD na zabytkowych XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.

W ramach działalności naukowej jest autorem wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i wykłady na renomowanych konferencjach muzykologicznych. Jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego kompozycje wykonywane były w Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku.

MK, źródło: AM w Katowicach


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie