Szkoły wyższe

Reelekcja rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Opublikowano: 2020-04-28

forum akademickie
Fot. Bartosz Żukowski

Prof. Krzysztof Polkowski, obecny rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, będzie kierował uczelnią także w kadencji 2020–2024. Wybory odbyły się w poniedziałek 27 kwietnia.

Urzędujący rektor był jedynym kandydatem na najwyższe uczelniane stanowisko. Głosowanie elektorów odbyło się w trybie zdalnym za pomocą systemu e-dziekanat Akademus.

Dr hab. Krzysztof Polkowski, prof. ASP, ur. się w 1958 roku w Gdańsku. Jest artystą wizualnym, menedżerem, animatorem kultury, kuratorem wystaw i aktywistą społecznym. W 1985 roku ukończył PWSSP (poprzedniczka ASP) w Gdańsku, a dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Po ukończeniu studiów zaangażował się w pracę z dziećmi i młodzieżą w Domu Kultury im. Stanisławy Przybyszewskiej. Od 1995 roku przez kolejnych 14 lat kierował tą placówką. W 1997 roku rozpoczął pracę w ASP na stanowisku asystenta u prof. Henryka Cześnika na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W 2001 roku obronił doktorat, a dekadę później otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuki. W latach 2012–2016 był dziekanem Wydziału Malarstwa. Cztery lata temu po raz pierwszy został rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Aktywną działalność organizacyjną łączy z pracą dydaktyczną i naukową. Jest opiekunem naukowym doktorantów na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich w ASP w Gdańsku. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad stu wystawach, festiwalach i przeglądach w Polsce i za granicą. W 2018 roku otrzymał Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych.

Od 2013 roku prowadzi na ASP Pracownię Podstaw Malarstwa i Rysunku. W twórczości artystycznej interesuje się problemem szeroko pojmowanego sacrum, wieloznacznością słów oraz pojęć, korzystając z semantycznej teorii znaku językowego. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Galerii Miejskiej w Osterholz-Scharmbeck, kolekcji Mariana Biesiady.

Zainicjował współpracę Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku z wieloma muzeami oraz instytucjami wystawienniczymi, m.in. Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Gdyni, Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, CSW Łaźnia, Gdańską Galerią Miejską. Od sześciu lat zasiada w jury Gdańskiego Biennale Sztuki.

MK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie