Szkoły wyższe

Reelekcja rektora AWF w Poznaniu

Opublikowano: 2020-03-17

forum akademickie
Źródło: www.awf.poznan.pl

Dr hab. Dariusz Wieliński, prof. AWF, został rektorem Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu na kadencję 2020–2024. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory rektora AWF w Poznaniu odbyły się 17 marca. Wśród 39 elektorów prof. Wieliński otrzymał 38 głosów poparcia, 1 elektor był przeciw jego kandydaturze, nikt nie wstrzymał się od głosu. Będzie to jego druga kadencja w fotelu rektora wielkopolskiej uczelni.

Prof. Dariusz Wieliński urodził się w 1964 roku w Środzie Wielkopolskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył biologię ogólną ze specjalnością antropologia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Z AWF w Poznaniu związany od 1 kwietnia 1988 roku, gdy został zatrudniony jako asystent w Katedrze Antropologii i Biometrii. W latach 2008–2012 był prorektorem ds. studiów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Zainteresowania skupione głównie wokół badania znaczenia czynnika morfologicznego w sporcie i wychowaniu fizycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli komponentów ciała.
Wypromował 8 doktorów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się głównie wokół znaczenia czynnika morfologicznego w sporcie i wychowaniu fizycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli komponentów ciała.

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu jest najstarszą uczelnią sportową w Polsce. Wywodzi się z tradycji Katedry Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego powołanej w 1919 roku przy Uniwersytecie Poznańskim. W 1922 roku weszła ona w skład Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego jako Studium Wychowania Fizycznego, a w 1950 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. W 1973 r. uczelni nadano miano akademii. W trakcie prawie stu lat istnienia poznańską AWF ukończyło wielu wybitnych sportowców, m.in.: Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski, Tomasz Kucharski, Michał Jeliński, Jan Szymański, Karolina Naja, Julia Michalska, Łukasz Nowak czy Maciej Lepiato.

Obecnie na trzech wydziałach: Nauk o Kulturze Fizycznej, Nauk o Zdrowiu oraz Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkpolskim (zamiejscowy) kształci się ponad 3,5 tys. studentów. Uczelnia oferuje osiem kierunków: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, dietetyka, neurobiologia, taniec w kulturze fizycznej oraz – od 2017 roku – animacja osób 50+. Akademia zatrudnia ponad pół tysiąca pracowników, z czego 261 to nauczyciele akademiccy.

MK, źródło: AWF


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie