Życie akademickie

Ruszył projekt ArchaeoBalt – odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego

Opublikowano: 2019-07-02

forum akademickie
Grodzisko w Owidzu, fot. Bartosz Świątkowski

Otwarte dla mieszkańców i turystów badania archeologiczne w Polsce, Szwecji i Danii (spacery po wyjątkowych stanowiskach archeologicznych wraz z archeologiem – przewodnikiem), wykłady o mało znanej przeszłości Morza Bałtyckiego, spotkania z ekspertami, festiwale i gry – to atrakcje przygotowane w ramach jednego z najciekawszych projektów ArchaeoBalt, realizowanego przez Uniwersytet Gdański wraz z partnerami. 

W rejonie południowego Bałtyku znajdują się liczne, różnorodne zasoby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, których potencjał turystyczny nie jest w pełni wykorzystany. ArchaeoBalt to projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Aarhus, Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Lund, który odpowiada na te potrzeby. Uniwersytet Gdański jest partnerem wiodącym projektu.

Dzięki projektowi ArchaeoBalt możliwe jest wspólne odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego, skrytego pod powierzchnią Danii, Polski i Szwecji. Stanowiska archeologiczne, relikty dawnych grobowców, grodzisk, często znajdują się na terenach atrakcyjnych przyrodniczo. Poszukiwanie pozostałości dawnych kultur jest znakomitym sposobem do aktywnego i zgodnego z przyrodą wypoczynku. Wypracowanie nowego sposobu promowania dziedzictwa kulturowego rejonu Morza Bałtyckiego pozwoli na pobudzenie i zwiększenie ruchu turystycznego w rejonie, a także stworzenie nowej marki zrównoważonej, zielnej i niebieskiej, archeoturystyki.

Projekt ArchaeoBalt  (Laying fixed foundations for innovative Archaeotourism – a new ‘green’ Archaeoroute in the Southern Baltic Sea Region) jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014–2020. Całościowy budżet wynosi ponad 2 miliony euro. Okres realizacji projektu to trzy lata (od lipca 2018 do lipca 2021). W ramach projektu powstanie sieć centrów archeologicznych, których celem będzie rozpowszechnianie wiedzy o archeologii i rozwój archeoturystyki. Powstanie także strona internetowa „Wirtualne Muzeum Południowego Bałtyku” z najważniejszymi informacjami o dziedzictwie regionu Morza Bałtyckiego i jego archeoturystycznych atrakcjach. Organizowane są wydarzenia kulturalno-edukacyjne, takie jak festiwale, gry, wykłady oraz otwarte badania archeologiczne.

Dzięki badaniom wykopaliskowym ukazuje się nam zupełnie nowy obraz regionu Morza Bałtyckiego. Obszaru tętniącego życiem, powiązanego sieciami wzajemnych relacji widocznych w kulturze, architekturze, sztuce i języku. Dziedzictwo archeologiczne choć fascynujące i skrywające wiele tajemnic, wciąż jest niedoceniane.

Do 18 lipca można zwiedzać stanowisko archeologiczne w Owidzu, które jest jednym z największych grodzisk na Pomorzu Wschodnim. Położone na szczycie wzgórza morenowego w zakolu Wierzycy jest jednym z największych na Pomorzu Wschodnim. Gród powstał w XI wieku, choć jego metryka może sięgać wieku X.

– Tegoroczny sezon badawczy na grodzisku w Owidzu będzie drugim prowadzonym przez Instytut Archeologii i Etnologii UG, jednocześnie będzie to pierwszy sezon pod egidą projektu ArchaeoBalt. Dwa lata temu udało nam się natrafić na strop budynku mieszkalnego, który będzie badany w tym roku. Jest on jednym z dwóch odkrytych w całości tego typu obiektów na grodzisku w Owidzu. W tym roku badaniom będzie towarzyszyć cykl wydarzeń kulturalnych Explore Owidz – Odkryj Owidz, mający na celu popularyzację dziedzictwa regionu Południowego Bałtyku i archeoturystyki – mówi Bartosz Świątkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego UG.

Już w najbliższą środę 3 lipca o godz. 13:00 odbędzie się wykład popularnonaukowy „Na styku dwóch kultur… relacje słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu” Karoliny Czonstke i Bartosza Świątkowskiego z Wydziału Historycznego UG. W czwartki i soboty (6, 11, 13 i 18 lipca, godz. 13:00) odbywać się będą rodzinne warsztaty archeologiczne, na których uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytania: jak odczytywać przeszłość, jakie tajemnice kryje grodzisko w Owidzu, jakie ślady pozostawili ludzie, jak rozpoznać obiekty, które mają blisko 1000 lat? Z kolei od wtorku do soboty organizowane będą spacery po stanowisku. Oprowadzanie w języku polskim i angielskim rozpoczynać się będzie o każdej pełnej godzinie począwszy od 10:00.

Beata Czechowska-Derkacz, źródło: UG

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie