Konferencje

„Science: Polish Perspectives” w Cambridge

Opublikowano: 2019-10-30

forum akademickie

Metafizyka czasu, nawigacja dzięki sztucznej inteligencji, a także co mają ze sobą wspólnego sztuka i nauka – o tych i wielu innych tematach będzie mowa podczas organizowanej przez Fundację Polonium konferencji „Science: Polish Perspectives” 8 i 9 listopada na Uniwersytecie w Cambridge.

Polscy naukowcy, którzy pracują za granicą, spotkają się w Wielkiej Brytanii już po raz dziesiąty – by wymienić się doświadczeniami, zintegrować, a także nawiązać nowe kontakty, zarówno ze środowiskiem akademickim, jak i biznesowym. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i popularnonaukowy, a żeby umożliwić udział w niej uczestnikom z innych krajów, całość poprowadzona zostanie w języku angielskim.

W tegorocznej edycji wydarzenia wezmą udział przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin nauki – od chemii i fizyki aż po literaturę i prawo. Głos zabierze wielu światowej sławy polskich naukowców, a wśród nich jeden z pionierów badań nad metodami obrazowania mózgu za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego prof. Richard Frąckowiak z University College London. Ekspert wizualizacji danych naukowych Martin Krzywinski, którego prace publikowane były już między innymi w magazynie New York Times oraz czasopismach naukowych, zainspiruje uczestników wydarzenia do refleksji nad punktami stycznymi sztuki i nauki. Prof. Kasia Jaszczolt z Uniwersytetu w Cambridge natomiast podzieli się z uczestnikami wydarzenia wiedzą o swoich badaniach nad metafizyką czasu.

– Jest nam niezmiernie miło, że będziemy mogli spotkać się ponownie. Przygotowaliśmy dla uczestników konferencji liczne panele dyskusyjne, a także kilkanaście prezentacji i zbiór ponad 20 plakatów, które wyłoniliśmy w konkursie abstraktów – mówi prezes Fundacji Polonium Justyna Pielecka-Fortuna. Na gości czekają również warsztaty organizowane między innymi przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, a całą konferencję zwieńczy uroczysta kolacja w St. John’s College.

W poprzednich latach wydarzenie było organizowane zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Niemczech. W przyszłym roku konferencja zawita do Szwajcarii. W różnych miastach na całym świecie odbywają się też mniejsze spotkania z cyklu „Science: Polish Perspectives Meetup” – do tej pory miały one miejsce w Sztokholmie, Delft, Berlinie, Nowym Jorku, Florencji i Zurychu. W ten sposób Fundacja Polonium poznaje oczekiwania polskich naukowców związane z powrotem do kraju oraz ich motywacje do podtrzymywania więzi z Polską. Rezultatem tego jest opublikowany w 2018 r. raport „Niedostrzeżeni: Polska diaspora naukowa jako źródło kapitału społecznego”.

Tegoroczna edycja konferencji finansowana jest w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Dialog”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują ambasady: RP w Londynie oraz Wielkiej Brytanii w Warszawie, a także MNiSW. Event wsparli też liczni partnerzy instytucjonalni, komercyjni i społeczni. Rejestracja na konferencję jest możliwa poprzez stronę internetową Fundacji Polonium: poloniumfoundation.org/sppcam2019.

MK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie