Życie akademickie

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017

Opublikowano: 15.11.2017

forum akademickie

Już po raz drugi największe śląskie uczelnie, z Uniwersytetem Śląskim na czele, oraz Miasto Katowice łączą siły, aby pokazać całej społeczności regionu śląsko-zagłębiowskiego, że nauką może być zabawą oraz udowodnić, że codzienną pracę badaczy z różnych dziedzin da się przedstawić w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 potrwa trzy dni: od czwartku 30 listopada do soboty 2 grudnia. To pierwsza i podstawowa zmiana względem zeszłorocznej edycji, kiedy ŚFN obejmował tylko dwa dni. Główną sceną festiwalowych wydarzeń pozostało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (1 i 2 grudnia). 30 listopada na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego zaplanowano natomiast swoisty prolog festiwalu pod hasłem „Science on Stage”.

Program pierwszego dnia ŚFN został podzielony na trzy części. W części pierwszej na deskach Teatru Śląskiego zaprezentują się młodzieżowe teatry naukowe z całej Polski. Część druga, zatytułowana „Myślenie na scenie”, to debata naukowa, w której jej moderator prof. Tadeusz Sławek zapyta, czy nauka może nas uratować, a odpowiedzi spróbują udzielić profesorowie: Ewa Bartnik (genetyk), Krzysztof Antoni Meissner (fizyk teoretyczny) oraz Bogdan Dembiński (filozof). W części trzeciej w spektaklu „Obertaniec-oberwaniec” zaprezentuje się publiczności Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. „Obertaniec-oberwaniec” to nowatorski projekt muzyczno-taneczny, w którym tradycyjny taniec ludowy zyskuje nowoczesną formę.

Drugi i trzeci dzień ŚFN KATOWICE 2017 to już ogrom wydarzeń rozgrywających się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Przestrzeń festiwalową, poza sceną główną, stanowić będzie 6 obszarów wiedzy: nauk humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych, medycznych oraz sztuki. Obszary obejmą ponad 200 stanowisk, na których odbędzie się niezliczona ilość pokazów, warsztatów i eksperymentów popularyzujących naukę; w ramach ŚFN będzie można wysłuchać również ponad 100 wykładów.

Tak skonstruowaną przestrzeń festiwalową dopełni mnóstwo dodatkowych inicjatyw, z których wiele ma status nowości i debiutuje na Śląskim Festiwalu Nauki.

Jedną z nich jest strefa Off Science. Organizatorzy dedykują ją wszystkim wynalazcom i konstruktorom amatorom, pracującym nad niezwykłymi pomysłami w piwnicach, garażach i warsztatach, a niemającym z reguły możliwości zaprezentowania efektów swoich starań szerszej publiczności. Zaprezentowane w strefie wynalazki i rozwiązania techniczne wezmą udział w Przeglądzie Garażowych Wynalazków – plebiscycie, w którym osoby odwiedzające MCK wybiorą najbardziej inspirujący pomysł.

Przystanek Nauka to z kolei próba jeszcze odważniejszego wyjścia ludzi nauki do „zwykłego człowieka”. Uczestnicy ŚFN KATOWICE 2017 na specjalnie utworzonych w przestrzeni festiwalowej przystankach będą mogli porozmawiać z zaproszonymi reprezentantami świata nauki oraz innymi ciekawymi gośćmi. Przy każdym przystanku znajdować się będą tablice z „rozkładami jazdy”, a na nich dokładny program, czyli z kim, kiedy i o czym będzie można podyskutować.

Katowice to od kilku lat światowa stolica esportu, którego również nie zabraknie w przestrzeni drugiej edycji ŚFN. W strefie Esport Point toczy się będą rozgrywki EduEsportCup z udziałem uczniów i studentów, a poza tym będzie możliwość zmierzenia się z profesjonalnymi graczami w trybie turniejowym. Wszyscy odwiedzający tę strefę zetkną się nie tylko z najnowocześniejszym sprzętem do gier, ale również z kultowymi urządzeniami z przeszłości – Commodore, Amigą czy automatami do gier.

Podczas ŚFN 2017 zostanie podjęta także próba bicia rekordu w liczbie osób grających w jednym momencie na… petafonie. Petafon, instrument wymyślony przez fizyków z Uniwersytetu Śląskiego, składa się z kilku plastikowych butelek napełnionych powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem – uderzając w nie, na przykład za pomocą pałeczki, wydobywa się konkretne dźwięki.

Organizatorzy Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2017 dołożyli wszelkich starań, aby jego program był jak najbardziej różnorodny, a elementy naukowe i popularnonaukowe przeplatały się z inicjatywami o nieco innym charakterze.

Organizatorami Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2017 są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Miasto Katowice.

Martyna Fołta


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie