Życie akademickie

SOWA wesprze studentów i doktorantów UJ

Opublikowano: 2019-03-18

forum akademickie

18 marca swoją działalność rozpoczęła SOWA – Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji. Jego zadaniem jest pomoc studentom i doktorantom znajdującym się w kryzysach psychicznych, a także wsparcie ich w adaptacji oraz promocja zdrowego stylu życia.

Inicjatywa powstała w wyniku współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego ze Szpitalem Uniwersyteckim. Stanowi odpowiedź na wyniki badań, które wskazują wzrost występowania depresji, załamań czy nawet prób samobójczych wśród młodzieży i młodych dorosłych. Skierowana jest do studentów studiów stacjonarnych, zaocznych oraz studiów doktorskich UJ. Władze uczelni już od pewnego czasu zauważyły coraz większą liczbę przypadków, w których studenci wymagają wsparcia i pomocy psychologicznej, zarówno w sytuacjach związanych z funkcjonowaniem w systemie kształcenia, jak i w życiu prywatnym.

– Zastanawialiśmy się jak odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie i jaka formuła byłaby najodpowiedniejsza. Zdecydowaliśmy, że ośrodek, do którego będzie można przyjść bez żadnego skierowania i bez rejestracji, a pomoc ekspertów będzie można uzyskać codziennie, przez 24 godziny na dobę, w najlepszy sposób zabezpieczy potrzebę wsparcia psychologicznego naszych studentów – mówi kanclerz UJ Monika Harpula.

– Jesteśmy dumni, że możemy brać udział w tym przedsięwzięciu. Czujemy się związani z naszą Alma Mater i mamy nadzieję, że działalność ośrodka zabezpieczy potrzeby studentów w zakresie pomocy psychologicznej – deklaruje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak tłumaczy dr hab. Maciej Pilecki, kierownik O/K Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, idea SOWY polega na tym, że jest to miejsce, w którym nie tylko czeka się na zgłoszenia od osób zainteresowanych.

– Sami też aktywnie wyszukujemy studentów i doktorantów potrzebujących pomocy lub doświadczających problemów emocjonalnych. Pragniemy też szerzyć wśród nich wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz edukację prozdrowotną.

W ośrodku działa kilka grup wsparcia, m.in. „Nie jesteś sam” – dla osób mierzących się z żałobą, ofiar traumy czy zmagających się z chorobą; „Wzmacnianie zasobów” – pomagająca wypracować strategię radzenia sobie w sytuacjach trudnych, czy „Culture-shock” – dla obcokrajowców. Swoje miejsce znajdą w nich również młode mamy i ojcowie, studenci, którzy przeprowadzili się na studia z innych miast i źle znoszą zmianę otoczenia czy osoby mierzące się ze stresem mniejszościowym.

SOWA to przede wszystkim doświadczeni psycholodzy, psychoterapeuci i interwenci kryzysowi. Oferują swoją pomoc podczas spotkań, prowadzonych w paradygmacie interwencji kryzysowej. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, mogą również zorganizować dalszą opiekę. Ponadto w każdy ostatni czwartek miesiąca, o godzinie 18:00, odbywają się w ośrodku wykłady dotyczące wybranego zagadnienia dotyczącego promocji zdrowia psychicznego.

Ośrodek mieści się przy ul. Kopernika 27. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.uj.edu.pl/sowa.

Mariusz Kopiejka


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie