Życie akademickie

Śpiewnik Nahornego – koncert z cyklu „Made in #jazzUMCS”

Opublikowano: 2017-04-19

forum akademickie

Legenda polskiego jazzu, Włodzimierz Nahorny, wystąpi ze studentami UMCS. Niezwykły koncert odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 19:00 w ACK UMCS „Chatka Żaka”” (ul. Radziszewskiego 16, Lublin).

Najlepsi wokaliści studiujący na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS zaśpiewają piosenki Włodzimierza Nahornego. W programie znajdzie się dwanaście piosenek Mistrza do tekstów Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. Posłuchamy takich utworów jak: Jej portret, Księżyc nad Kościeliskiem i Czas rozpalić piec. Jest to muzyka na wskroś oryginalna, niemająca sobie równej.

Włodzimierz Nahorny – pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64, II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966, I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967 (którą odebrał z rąk Duke’a Ellingtona), I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 roku.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej polskiej piosenki Jej portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutem w okresie ich największej popularności. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów, jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny. Przez krytyków nazwany Chopinem jazzu.

Instrumentaliści koncertu: Włodzimierz Nahorny – fortepian, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja.

Wokaliści: Paulina Głuszek, Katarzyna Motyka, Aleksandra Rudzińska, Martyna Sabak, Magdalena Sałamacha, Monika Szymczyk, Denys Hurin, Bartłomiej Kawałek, Tomasz Wiśniewski.
Wstęp na koncert jest wolny.

Aneta Adamska


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie