Nagrody

Srebro studentów z Wrocławia na SAE Aero West

Opublikowano: 2019-04-12

forum akademickie
Źródło: materiały AKL

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli cztery medale, w tym srebrny za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy Advanced, podczas zawodów SAE Aero West, które odbyły się na lotnisku Van Nuys w Kalifornii. 

Międzynarodowe zawody młodych konstruktorów rozgrywane są w Stanach Zjednoczonych od 1995 roku. Organizuje  je stowarzyszenie Society of Automotive Engineers. W konkursie rywalizują studenci z uczelni technicznych z całego świata. Projektują i budują zdalnie sterowane modele tzw. samolotów udźwigowych, które mają wynieść jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Do tegorocznej rywalizacji zgłosiły się 74 zespoły z całego świata.

Reprezentanci Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, startujący jako zespół JetStream, rywalizowali w dwóch klasach – Micro i Advanced. Przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 1 m i 3,65 m.

W Micro samoloty muszą podnieść jak najcięższy ładunek, pokonać z nim określony dystans i bezpiecznie wylądować. Jest to konkurencja dla niewielkich samolotów, które muszą zmieścić się do tuby o określonych wymiarach, a w czasie zawodów studenci mają tylko 1,5 minuty na ich wyjęcie z tuby, złożenie i przygotowanie do lotu. Studenci z zespołu JetStream zajęli trzecie miejsca – za prezentację techniczną samolotu i wykonanie misji.

Za najbardziej wymagającą uważana jest natomiast klasa Advanced. W tym roku studenci musieli wykonać misję symulującą kolonizację Marsa. Jej pierwsza część polegała na wzniesieniu się na wysokość około 30 m i zrzuceniu do celu „habitatów” w postaci kilkudziesięciu piankowych piłek futbolowych i kilkunastu półlitrowych butelek z wodą. Drugim zadaniem było zrzucenie trzech w pełni autonomicznych szybowców podczepionych po samolot-matkę. Jurorzy zawodów oceniają też raport techniczny przygotowany przez członków zespołu i samą konstrukcję samolotu. Nasi konstruktorzy wywalczyli w tej klasie drugie miejsce za wykonanie misji i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od ponad dziesięciu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 roku także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie klub ma już w swoim dorobku dwadzieścia dziewięć medali. Kwietniowe zawody są drugim tegorocznym międzynarodowym startem Akademickiego Klubu Lotniczego PWr. W marcu wystartowali w zawodach SAE Aerodesign East na lotnisku Fort Worth w Teksasie. Przywieźli stamtąd pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe.

Źródło: PWr

 

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie